BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001560

Święty Mikołaj

warianty tytułu: Święty Mikołaj Cudotwórca

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 20,2 x 14,4 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Św. Mikołaj ukazany frontalnie w trzech czwartych jako młody mężczyzna o krótko przyciętej brodzie i wąsach, dużych oczach. Spod mitry ozdobionej dwoma rombami, na czoło opada kosmyk włosów. Święty jest odziany w szaty liturgiczne biskupa obrządku wschodniego, które obok mitry reprezentuje omoforion z krzyżami greckimi i sticharion przewiązany w pasie. Ramiona i plecy okrywa kapa, ozdobiona wzorem stylizowanych liści akantu. Prawą dłoń ma wzniesioną w geście błogosławieństwa. Lewą dłonią przyciska do piersi zamkniętą księgę Ewangelii symbolizującej naukę Kościoła. Po obu stronach świętego na wysokości jego głowy znajdują się prostokątne tabliczki, z białymi częściowo czytelnymi inskrypcjami cyrylicą. Wokół zostały ozdobione szlakiem drobnych ząbków. Całość ujęta w proste obramowanie z pojedynczej linii. Rewers: pieczęć "49".
motyw ikonograficzny: biskup , broda (zarost) , gest błogosławieństwa , księga , mitra , omoforion , święty Mikołaj , wąs
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: NIKOLAI , (po prawej stronie, na wysokości głowy świętego) ST YI[...] , (po lewej stronie, na wysokości głowy świętego)
numer inwentarza: Biblioteka Główna ASP, Nr inw. 1544, sygn. E 26 (49)
uwagi: Odbitka wykonana została z jednej z desek używanych przez drzeworytników z rodziny Kostrzyckich z Płazowa. Nieznany jest twórca klocka, który wbrew tradycji kościoła wschodniego przedstawił św. Mikołaja jako młodego człowieka z kosmykiem włosów opadających spod mitry na czoło. Miał problem z odwzorowaniem inskrypcji cyrylicą (prawdopodobnie był niepiśmienny, lub cyrylica nie była mu znana). Kieszkowski odczytuje ją w sposób następujący: "NIKOŁAJ" "SWIATYJ UGODNIK". Klocek, z którego odbito drzeworyt znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Holnicki-Szulc, Wojciech , 2016
obiekty związane:
5000001505 teka grafik Teka Łazarskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
5000000115 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Mikołaj
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2021.01.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©