BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000170
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 28 x 18,8 cm
miejsce pochodzenia: Polska południowo-wschodnia?
datowanie odbitki graficznej: 1826-1850
opis: Drzeworyt przedstawia Matkę Boską w półpostaci z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Matka Boska ma na sobie płaszcz zdobiony motywami roślinnymi, na głowie koronę. Ręce skrzyżowane. Dzieciątko jest ubrane w długą sukienkę, w koronie na głowie. W lewej ręce trzyma księgę z inicjałami IHS, prawą ma wzniesioną w geście błogosławieństwa. Wokół obu postaci widoczna aureola z 12 gwiazd, u dołu napis. Drzeworyt podkolorowany kryjącą farbą, wypełnienie aureoli oraz stylizowane na płatki kwiatu obwódki wokół gwiazd wyraźnie ręcznie malowane czerwonym kolorem, widoczne również podkolorowanie białą farbą. Na obrzeżach występują prawdopodobnie ślady po naklejonych kolorowych ornamentach. Drzeworyt obwiedziony ramką z roślinnym ornamentem.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gwiazda , korona , księga , Matka Boska Leżajska
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WiZERUNEK OBRAZU N P MARYi WKOSCiELE LEZANSKiM U W W.O.O.BERNRDYNOWCUDAMiSŁYNACE UKORONOWANEGO OD.OSBENEDYKTAXIV.PAPiZAR.P1752 PR.T.PROSiOPOZDROWiENiEANiELSKiE 1826 , (u dołu drzeworytu) IHS , (na księdze, trzymanej przez Jezusa) MARIA , (na koronie Marii)
numer inwentarza: MHS/S/1591
uwagi: Drzeworyt został podarowany Muzeum Historycznemu w Sanoku w 1939 r. przez Aleksandra Rybickiego, który w okresie międzywojennym był współtwórcą i pracownikiem Muzeum Ziemi Sanockiej w Sanoku, a w 1958 r. założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
fotografia: Szuwalski, Dariusz , 2011
obiekty związane:
5000000735 odbitka graficzna Matka Boska Leżajska
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2011.10.17,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©