BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000540
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 10,7 x 6,5 cm
miejsce pozyskania: Borkowice
datowanie odbitki graficznej: 1785?-1800? datowanie odbitki graficznej z obrazem na szkle: 1785?-1800?
opis: Odbitka z klocka drzeworytniczego w kształcie prostokąta stojącego. Wśród obłoków zasiadają obok siebie Bóg Ojciec - po prawej i Syn Boży - po lewej. Bóg Ojciec w suto pofałdowanej szacie, trzyma prawą dłoń na piersi, lewą, na wysokości pasa trzyma berło i opartą na kolanach kulę ziemską zwieńczoną krzyżem z pasami sfer. Jego głowę o bujnym zaroście otacza trójkątna aureola. Chrystus ma głowę otoczoną kolistą aureolą. Z jego lewego ramienia opada na biodra spływający z pleców do ziemi suto marszczony płaszcz. Odsłania on nagi tors i prawą nogę ze śladem po gwoździu w stopie. Syn Boży prawą ręką błogosławi, lewą trzyma krzyż. Nad postaciami w plamie światła, z której w dół biegną snopy promieni, widnieje Duch Święty w postaci wzlatującej Gołębicy. Wzdłuż dolnej krawędzi odbitki widnieje poziomy biały pas z czarną inskrypcją. Odbitka została podłożona pod kolorowane farbami olejnymi i eglomizowane szkło. Obrazek jest otoczony czarną szeroką ramką, szkło znajdujące się na jego powierzchni zostało podmalowane przejrzystą cynobrową barwą, poza pasem z wyobrażeniem Duch Świętego. Wokół ramki widnieje cynobrowy owal z czterema motywami kwiatowymi. Te duże kwiaty o owalnych środkach w ukośne pasy cynobrowe, czarne i w złote kreseczki, mają złote płatki w ukośne kreski. Naroża obrazu wypełnia czerń, uzupełniona miejscami ciemnoniebieskim kolorem. Na tym tle błyszczą eglomizowane, złote stylizowane kuliste motywy roślinne w drobne kreski. Zostały ułożone po trzy w każdym z rogów obrazu. Całość otacza obramowanie z dwóch równoległych złotych linii. Obrazek oprawiono w drewnianą ramę w kolorze różu indyjskiego.
motyw ikonograficzny: berło , Bóg Ojciec , Chrystus , Duch Święty , jabłko królewskie , krzyż , obłok , Syn Boży , Trójca Święta
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: S S S TROYCY. , (u dołu, wzdłuż krawędzi)
numer inwentarza: MDS-92; w Katalogu Estreichera z lat 1936-1939 nr inw. 756
uwagi: Z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego, proboszcza w Borkowicach, pow. Przysucha, który obrazek wraz z innymi obiektami podarował Muzeum Diecezjalnemu w Sandomierzu w 1936 roku. Wymiary obrazu na szkle: 31,2 x 24,2 cm (z ramą); 26 x 19 cm (światło).
fotografia: Archiwum Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu , 2012
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.18,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©