BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000956
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 36,2 x 26,3 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1740-1760 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt kolorowany, w kompozycji pionowej przedstawiający świętą Barbarę. Święta ukazana została w centrum kompozycji. Ubrana jest w długą suknię zdobioną przy szyi, w górnej części ciemnozieloną, w dolnej błękitną, wypełnioną biało-czerwonymi motywami roślinnymi. Na suknię święta ma zarzucony czerwono-fioletowy płaszcz. Twarz w półuśmiechu okolona jest brązowymi włosami. Głowę zwieńczoną niebiesko-czerwoną koroną otacza aureola o zielonej obwódce i niebieskich ząbkach wewnątrz. W prawej ręce Święta trzyma błękitną gałązkę palmową, lewą wspiera na rękojeści miecza. U stóp świętej, na brązowej ziemi leży mężczyzna, ubrany w ciemnozieloną szatę, niebieskie spodnie i czarne buty. Jego twarz, zwróconą w stronę świętej Barbary okala siwa broda, na głowie ma czarny kapelusz. Prawą rękę mężczyzna ma lekko uniesioną, w lewej trzyma białą i czerwoną gałązkę. Na drugim planie, na żółtym tle budynki: pod prawej stronie kompozycji kościół, po lewej wysoka wieża. Dachy i kopuły budowli pokolorowane na zielono i niebiesko, okna i drzwi czarne, fragmentami widoczny kolor fioletowy i czerwony. W prawym górnym rogu, w niebieskim obłoku postać anioła, ubranego w biało-czerwoną szatę, z zielonymi skrzydłami. Głowa anioła otoczona brązowymi włosami, twarz zwrócona w stronę Świętej. W prawej ręce anioł trzyma kielich z hostią. Kielich pomalowano na kolor fioletowy, hostię otaczają czerwone promienie. Wzdłuż dolnej krawędzi drzeworytu, w osobnym, niebieskim polu inskrypcja. Całość kompozycji otoczona prostą czarną ramką.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , budynek , hostia , kielich , korona , mężczyzna , miecz , obłok , palma , święta Barbara , wieża
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S BAR BARA M , (wzdłuż dolnej krawędzi drzeworytu, pod kompozycją)
uwagi: Święta Barbara jest jedną z czternastu wspomożycieli świętych. Była córkę poganina i za wyznawanie wiary chrześcijańskiej i złożenie ślubów czystości została przez ojca uwięziona, później torturowana i w końcu ścięta. Miecz, z którym jest przedstawiana jest narzędziem od którego zginęła, palma symbolizuje męczeństwo, wieża – miejsce uwięzienia, a kielich z hostią – udzielenie Komunii Św. Przed straceniem. Święta Barbara patronuje m. in. architektom, artylerzystom, dzwonnikom, flisakom, kowalom, marynarzom, strażnikom i górnikom, którzy w dniu Świętej Barbary, 4 grudnia obchodzą swoje święto – Barbórkę. Święta patronuje także chorym i więźniom, jest również orędowniczką w czasie burz i pożarów.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000505 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2013.11.17,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©