BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001127
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 22,7 x 13,7 x 5,2 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1972
opis: Pośrodku awersu został ukazany Chrystus Frasobliwy o wychudłej, pociągłej twarzy z zamkniętymi oczami, lekko przechylonej prawo i wspartej na dłoni. Jest odziany w czarny gładki płaszcz spływający z ramion do stóp. Wyłaniają się zeń szczupłe bose nogi widoczne od kolan do stóp, prawa dłoń o wydłużonych palcach zwisająca pomiędzy nimi i lewa ręka wsparta łokciem na kolanie. Frasobliwy ma na głowie czarną stylizowaną koronę cierniową, a wokół owalną aureolę o ząbkowanym czarnym obwodzie z półkolem białej ciernistej wici u góry. Chrystus wspiera nogi na czarnym gruncie, który po bokach tworzy lekkie wzniesienia z białych równoległych linii. Wyrastają z nich ukazane na białym tle dwie czarne rośliny o falistych łodygach, naprzemiennie rozmieszczonych powycinanych liściach i wielopłatkowych kwiatach znajdujących się na wysokości ramion postaci. Całość przedstawienia ma kształt zbliżony do stojącego czworokąta. Po prawej u dołu widnieje biała sygnatura twórcy "AT". Po lewej cyfry "72". Pośrodku rewersu stojąca Matka Boska o smutnej twarzy, wielkich oczach i zmarszczkach przecinających policzki. Czarny maforion szczelnie otula głowę, otoczoną białą promienistą aureolą. Brzegi płaszcza wyznaczają białe wycięcia i gruba linia. Maria wzniesionymi dłońmi podtrzymuje wychudzone ręce martwego Chrystusa, który klęczy przed nią. Przedstawiony en face, ma ciało ukazane symetrycznie, w sztucznej pozie. Jego dłonie są nieproporcjonalnie powiększone, kończyny długie i wychudzone, nogi o łydkach i stopach skierowanych na boki. W dłoniach i na stopach widnieją rany świadczące o przebytej męce. Twarz Jezusa ma ostrą brodę, zamknięte powieki. Jego głowę otacza aureola w kształcie białego trójkąta z delikatnymi promieniami. Klatkę piersiową Chrystusa wyznaczają białe żebra w obrysie białych linii. Czarne tło po bokach postaci rozjaśniają po trzy pionowo opadające, faliste białe linie. Po prawej w zgięciu stopy Chrystusa widnieje biała liczba "72", po lewej inicjał twórcy "AT".
motyw ikonograficzny: Chrystus Frasobliwy , korona cierniowa , kwiat , Matka Boska , Pieta , płaszcz , rana , sygnatura
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: 72 , (u dołu awersu, po prawej) 72 , (u dołu rewersu, po prawej) AT , (u dołu awersu, po lewej) AT , (u dołu rewersu, po lewej)
numer inwentarza: I/3, IMG 4739 i 4740
uwagi: Deska drzeworytnicza powstała w 1972 roku. Jest sygnowana i datowana przez autora. W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000001073 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Pieta
5000001060 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
5000001198 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.09.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©