BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001279
<
104864_V_p_61_(1).jpg
https://drzeworyty.etnomuzeum.eu/midas/pictures/maxi/Etnografia/104864_V_p_61_(1).jpg
>
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37,7 x 29,1 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Poznań
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa z apostołami w Wieczerniku. Chrystus zasiada pośrodku za prostokątnym stołem, po prawej św. Jan Ewangelista, po lewej św. Piotr. Pozostali uczniowie zajmują kolejne miejsca. Wyróżnia się postać Judasza w prawym dolnym rogu, trzymającego w lewej ręce sakiewkę. Chrystus prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma okrągły bochenek. Czterej apostołowie trzymają takie same chleby, zaś pozostałe cztery leżą na stole nakrytym długim obrusem w drobne listki. Na stole pośrodku stoi kielich, a po bokach dwa półmiski (po prawej z rybą), sześć par sztućców (widelców i noży). Scena ma miejsce we wnętrzu, na tle ściany podzielonej trzema łukami. Centralnie ukazano żyrandol z dwoma zapalonymi świecami. Po bokach znajdują się po dwa łukowato zwieńczone okna. U góry widnieją dwie rozety i dwie kiście winogron. Stół stoi na posadzce z czworokątnych płytek: czarnych i w drobne paski. Wzdłuż dolnej krawędzi widnieje niedokończona inskrypcja na białym pasie.
motyw ikonograficzny: apostoł , Chrystus , gest błogosławieństwa , Judasz , kielich , nóż , obrus , okno , Ostatnia Wieczerza , owoc (winogrono) , ryba , sakiewka , stół , świeca , święty Jan Ewangelista , święty Piotr , widelec , żyrandol
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIECZERZAPANSKA PRZYSTOLEZAPOSTOŁAMI R P 183 , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: 104864 V (p.61)
uwagi: Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Klocek znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Drzeworyt pochodzi z Teki Łazarskiego, której egzemplarz trafił w 1924 r. do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu jako dar Księgarni M. Arcta.
fotografia: Pracownia Fotografii Cyfrowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu , 2014
obiekty związane:
5000001084 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu
5000000015 klocek drzeworytniczy dwustronny Ostatnia Wieczerza, Święty Jerzy
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2015.10.26,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©