BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001290
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 29 x 20 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1947
opis: Chrystus na krzyżu umieszczonym na dwustopniowym postumencie z czaszką Adama i skrzyżowanymi piszczelami pośrodku. U stóp krzyża, po lewej, klęcząca św. Maria Magdalena z rozpuszczonymi długimi włosami. Po prawej święty Jan Ewangelista składający ręce do modlitwy, a po lewej Matka Boska Bolesna z sercem przebitym mieczem. Ich głowy otaczają promieniste aureole. Wokół krzyża czarna girlanda w kształcie serca z białym ornamentem ulistnionej falistej gałązki. Pod ramionami Chrystusa wota w kształcie serc z monogramami. W tle, po prawej stronie krzyża, budowla sakralna z dwoma wieżami. Kompozycja w obramowaniu z cienkiej czarnej linii.
motyw ikonograficzny: Chrystus na krzyżu , czaszka Adama , Matka Boska Bolesna , święta Maria Magdalena , święty Jan Ewangelista , wotum (serce)
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: INRI , (na krzyżu, nad głową Chrystusa) MARYA , (na wotum po prawej stronie) IHS , (na wotum po lewej stronie)
numer inwentarza: BN G.13848
uwagi: Odbitka z jednego z trzynastu klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Na rewersie w prawym dolnym rogu odręczna inskrypcja ołówkiem: K. Witkiewicz Kraków 1.II.47. Kazimierz Witkiewicz (1880-1973) był wszechstronnym artystą: malarzem, grafikiem książkowym, projektantem ekslibrisów i plakatów. Był też uzdolnionym snycerzem, autorem naczyń z metalu, plakietek i medali. Pracował jako bibliotekarz, był bibliofilem. Redagował czasopisma, był autorem monografii, prowadził ożywioną korespondencję i archiwum polskiego bibliofilstwa. Urodzony w Warszawie, w 1904 r. w Krakowie rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Od 1912 r. był bibliotekarzem Biblioteki Muzeum Przemysłowego (przemianowanego na Miejskie Muzeum Techniczno-Przemysłowe im. A. Baranieckiego w Krakowie). W latach 1945-1950 był dyrektorem wspomnianej już muzealnej biblioteki, instytucji której kolejna nazwa brzmiała: Państwowe Muzeum Przemysłu Artystycznego. W 1951 r. otrzymał stanowisko dyrektora Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako profesor wykładał od 1954 r. historię książki.
fotografia: Business Graphics Datentechnik GmbH , 2013
obiekty związane:
5000000235 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Dzieciątkiem, Chrystus na krzyżu
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2015.12.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©