BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000113
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny tonowy
wymiary: 14,5 x 9 cm
miejsce powstania: Kraków
datowanie odbitki graficznej: 1970/1971
opis: Odbitka wykonana z XIX-wiecznego klocka pochodzącego z warsztatu Kostryckich w Płazowie. Drzeworyt przedstawia Chrystusa na krzyżu. Postać przepasana jest fałdowanym perizonium. Głowa z cierniową koroną przechylona na lewe ramię, spod korony cierniowej spływają krople krwi. Czarne włosy spadają na ramiona. Nad głową Chrystusa biała tabliczka z trudnym do odczytania napisem INRI. Słoje krzyża zaznaczone wyraźnymi kreskami. Po obu bokach krzyża, na wysokości tułowia Chrystusa wota: z lewej w kształcie serca, z prawej stopy ludzkiej. Nad krzyżem i po obu stronach podwieszona draperia zdobiona motywem jodełki o ząbkowanym brzegu. U dołu drzeworytu, pod krzyżem kępki trawy, zaś po obu jego stronach dwa kwiaty przypominające róże. Tło czarne. Całość drzeworytu ujęta w ramkę.
motyw ikonograficzny: Chrystus Kobylański , korona cierniowa , kotara , krew (kropla) , krzyż , kwiat (róża) , perizonium , wotum (serce) , wotum (stopa)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: IN[..] , (na pionowym ramieniu krzyża)
numer inwentarza: 46400/a MEK
uwagi: W zbiorach MEK znajdują się odbitki o numerach 46400/a-f wykonane w tym samym czasie. Jest to jedna z interpretacji przedstawienia cudownego wizerunku Chrystusa z Kobylanki (woj. małopolskie) czczonego od XVII w. Jego kult rozprzestrzeniał się poza granice Małopolski, docierając także na Śląsk i do Wielkopolski oraz poza granice Rzeczypospolitej: XVIII-wieczne wizytacje biskupie wspominają także o przybywającej tu ludności węgierskiej.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000090 klocek drzeworytniczy jednostronny Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Niczke, Dorota, 2011.09.19,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©