BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000328
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35,2 x 28,5 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, kolorowany akwarelą pomarańczową, zieloną, niebieską, brązową, żółtą i fioletową. Przedstawia świętego Mikołaja w stroju biskupa, na który składa się obszerna lamowana kapa (płaszcz) upięta pod szyją, alba przepasana sznurem i mitra na głowie, na piersi krzyż. Święty prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma pastorał i księgę na której spoczywają trzy złote kule. Po jego prawej stronie widnieje klepkowy cebrzyk z trzema wskrzeszonymi w cudowny sposób młodzieńcami. Głowę świętego otacza promienista aureola, na drugim planie po obu stronach wznoszą się mury kościołów z baniastymi wieżami na tle poziomych kresek. U góry w lewym rogu znajduje się napis odnoszący się do świętego, u dołu z lewej nieczytelny napis odwróconymi literami, także u dołu sygnatura drzeworytnika. Wizerunek otacza dekoracyjna rama, którą tworzy ukośna kratownica i luźno ułożone kwiaty.
motyw ikonograficzny: alba , aureola , biskup , gest błogosławieństwa , infuła , kościół , księga , kwiat , młodzieniec , pastorał , płaszcz , sygnatura , święty Mikołaj
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SANCTVS NIKOLAVS , (u góry) E W , (sygnatura) A[?] ICNAR E8RD , (odwrócone litery u dołu z lewej)
numer inwentarza: S/155/49/MT
uwagi: Odbitka wg Kieszkowskiego wykonana została z klocka drzeworytniczego datowanego na połowę XVIII wieku. Autora klocka na podstawie sygnatury określa on mianem "Mistrz E.W.". Wizerunki św. Mikołaja w otoczeniu atrybutów związanych z dokonanymi cudami wskazują na ikonografię w typie zachodnim. Ne rewersie znajduje się napis "rew. 4".
literatura: Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921, s. 24 nr 16 Piwocki, Drzeworyt ludowy w Polsce, 1934, s. 56-57 Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 33 nota 126, fot. 156 (odnosi się do podobnej odbitki w Bibliotece Jagiellońskiej)
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.09.21,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©