BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000560

Matka Boska Zdzieszewska

warianty tytułu: Matka Boska w Borku na Zdzieżu

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,3 x 25 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1701?-1850? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, przedstawia kompozycję ujętą w cienką ramkę, o kompozycji dwustrefowej. U dołu widnieje krajobraz miejski z budynkami mieszkalnymi i kościołami. W centrum i u góry widnieje kwiat na grubej łodydze, z którego wyłania się półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Madonnę i Jezusa otaczają symetrycznie ułożone gałązki, z których wyrastają liście, kwiaty i pąki. Dzieciątko ubrane w sukienkę spoczywa na lewym ramieniu Marii, prawą rękę unosi błogosławiąc, w lewej trzyma jabłko królewskie. Matka Boska prawą ręką złożoną na piersi wskazuje na Syna. Ma sobie suknię i płaszcz spływający z głowy, spięty klamrą na piersi. Płaszcz zdobią pasy i lamówka w zygzakowaty wzór. Na głowie Matki Boskiej i Dzieciątka znajdują się korony zamknięte z krzyżami na szczycie, ponadto otaczają je okrągłe nimby z promieniami w kształcie płatków, obwiedzione szlaczkami z zygzaków. Wzdłuż górnej krawędzi znajduje się inskrypcja, natomiast dołem poprowadzono wąski pas z motywem jodełki.
motyw ikonograficzny: architektura , aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska z Dzieciątkiem , Matka Boska Zdzieszewska , miasto
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: oB AZ P:MARYIEY ZDZIESZEWSKIEY , (wzdłuż górnego brzegu)
numer inwentarza: Gr 3641/7
uwagi: Odbitka wykonana została z klocka drzeworytniczego nieznanego autora (wg Kieszkowskiego klocek drzeworytniczy datowany jest na XVIII wiek lub pierwszą połowę XIX wieku, autora określa mianem "Mistrz M.B Zdzierzewskiej"). Opisywana Madonna z Dzieciątkiem jest ludową wersją cudownego wizerunku Matki Boskiej w Borku na Zdzieżu, zwanej także Matką Bożą Pocieszenia - Panią Borecką. Obraz ten datowany na koniec XVI wieku, największym kultem otaczany był w XVII wieku, a w 1931 roku został koronowany koronami papieskimi. Można przypuszczać, że bezpośrednią inspiracją dla drzeworytnika była grafika dewocyjna o układzie dwustrefowym z Madonną i Dzieciątkiem na tle dawnego Zdzieża, który obecnie jest częścią Borku Wielkopolskiego w powiecie gostyńskim.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©