BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000653
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 11,5 x 18 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Dwie kompozycje obwiedzione cienkimi, miejscami przerywanymi liniami. Z lewej Matka Boska z Dzieciątkiem, z prawej Chrystus Ukrzyżowany i św. Maria Magdalena. Matka Boska w sukni i suto marszczonym płaszczu oraz welonie siedzi zwrócona na lewo. Maria pochyla głowę nad Dzieciątkiem Jezus, siedzącym na jej kolanach. Dzieciątko okryte jest jedynie pieluszką, osłaniającą biodra i prawe udo (lewa noga niewidoczna). Prawą rękę trzyma na ręce Marii, w lewej dłoni dzierży wielopłatkowy kwiat. Głowy Marii i Dzieciątka otoczone aureolami w formie obręczy. Tło kompozycji neutralne. U dołu napis. Kompozycja z prawej przedstawia centralnie Chrystusa Ukrzyżowanego. Perizonium osłania jego biodra. Wokół głowy promienisty nimb. Twarz Jezusa wyrazista, wzrok skierowany na patrzącego. Pod krzyżem klęczy z lewej św. Maria Magdalena, ukazana w powłóczystej sukni. Długie, proste włosy opadają na plecy. Święta obiema rękami obejmuje krzyż, tuląc się do stóp Ukrzyżowanego. Tło kompozycji architektoniczne. U dołu napis. Rewers: pieczęć z liczbą "32".
motyw ikonograficzny: architektura , Chrystus na krzyżu , Dzieciątko Jezus , kwiat , Matka Boska z Dzieciątkiem , święta Maria Magdalena
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: MATER GRATIAE , (w dolnej części kompozycji z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem) CHRISTVS CRVCIFICHS , (w dolnej części kompozycji ze sceną Ukrzyżowania)
numer inwentarza: Gr.Pol.2391/30 MNW
uwagi: Drzeworyt odciśnięty został prawdopodobnie z klocka jednostronnego.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000505 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2013.03.06,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©