BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000906

Święty Mikołaj

warianty tytułu: Święty Mikołaj Cudotwórca

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 29,7 x 20,2 cm
miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1836 datowanie odbitki graficznej: przed 1947.12.20
opis: Święty Mikołaj przedstawiony w bogatym stroju liturgicznym biskupa obrządku wschodniego. Prawą rękę ma wzniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał. Jego głowę w mitrze zwieńczonej krzyżem otacza okrągła aureola. W górnych rogach, na obłokach została ukazana Pokrowa i Chrystus z księgą. W tle widnieją dwie budowle sakralne z wieżami zwieńczonymi krzyżami. Poniżej ukazano, po lewej trójkę dzieci w cebrzyku oraz po prawej - klęczącego pasterza z rękoma złożonymi do modlitwy i czarnego wilka porywającego owcę. Wzdłuż dolnej części obramowania biegnie poziomy pas, na którym w dwóch częściach rozmieszczono inskrypcję. Całość jest otoczona czarną ramką z falistą linią uzupełnioną drobnymi liśćmi.
motyw ikonograficzny: cerkiew , Chrystus , gest błogosławieństwa , kościół , Matka Boska Pokrowa , mitra , młodzieniec , naczynie , pasterz , pastorał , święty Mikołaj , zwierzę (owca) , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: O S MIKOŁAYA CUDOSTORCA , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: MCz.IV.57:47
uwagi: Kult świętego Mikołaja występuje w kościele wschodnim i zachodnim. Święty uważany był za patrona pasterzy, strzegącego bydło przed zarazą i wilkami. Obrazki z jego wizerunkiem zwane "Mikołajkami" naklejano na ściany stajni. Hagiografia świętego Mikołaja ukazuje go jako wybawcę żeglarzy (z kotwicą i okrętem), dobroczyńcę ratującego ubogie panny przed hańbą (trzy złote kule lub pełne trzosy podarowane w posagu)i wybawcę młodzianków zagrożonych śmiercią (dzieci w cebrzyku). Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Zakupiona do zbiorów Muzeum w Częstochowie 20.12.1947 od Tadeusza Seweryna w latach 1937-1965 dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
fotografia: Grzyb, Mariusz , 2013
obiekty związane:
5000000196 klocek drzeworytniczy dwustronny Święty Mikołaj, Święty Onufry
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©