BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000915
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35,2 x 25,4 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt przedstawia rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem umieszczoną w niszy sklepionej łagodnym łukiem obramowanym liśćmi wawrzynu i ozdobionym ukośnie ułożonymi mocno powycinanymi liśćmi akantu. Madonna stoi na postumencie i otoczona jest czterema barokowymi kolumnami, na których wspierają się cztery kabłąki tworzące baldachim. Łączy je uskrzydlona anielska głowa. W górze wzlatują dwa aniołki trzymające opromienioną gwiazdę ze stylizowanym monogramem maryjnym. Matka Boska ubrana jest w suknię i płaszcz nadający sylwetce stożkowaty kształt. Na jej lewej ręce spoczywa Dzieciątko, w prawej trzyma berło. Z szaty zwisają dwa łańcuszki z wisiorkami i wstążka z krzyżykiem. Jezus jest ubrany w sukienkę, która także układa się w stożek. Na głowach obu postaci widnieją korony zamknięte i otaczają je okrągłe promieniste aureole. W dole znajduje się skrócony napis, który oznacza: Ora Pro Nobis Sancta Maria Hanswicka (Módl się za nami Święta Mario Hanswicka). Drzeworyt został wykonany kreską, która oddaje m.in. bogactwo detali zdobniczych i staranny napis kursywą. Zastosowano kolorowanie farbami wodnymi, w którym dominują stonowane barwy: niebieska, fioletowo-różowa, zielona, a miejscami pojawia się także żółta i brązowa. Całość jest ujęta w pogrubioną ramkę w kształcie prostokąta stojącego. Na rewersie odbitki znajduje się pieczęć z numerem 20.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , Dzieciątko Jezus , korona , Matka Boska
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: O.P.N.S. Maria Hanswicka , (u dołu) MARIA , (u góry na tle gwiazdy)
numer inwentarza: MCz.IV.143.60
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku. Autora klocka określa mianem: "Mistrz św. Macieja". Pierwowzorem dla drzeworytu jest cudowna figura Matki Boskiej z miejscowości Hansfelde. To niewielka wieś, niegdyś enklawę wspólnoty katolickiej pośród dominującej ludności ewangelickiej. Od 1946 roku miejscowość ta nazywa się Nadziejewo, położona jest w powiecie człuchowskim (woj. pomorskie).
literatura: Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921, s. 22 nota nr 6 Skoczylas, Drzeworyt ludowy w Polsce, 1934, il. nr 6 Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 33 nota 131, s. 197 fot. -odnosi się do podobnej odbitki w Bibliotece Jagiellońskiej
fotografia: Miry, Agnieszka , 2013
obiekty związane:
5000000947 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Częstochowskim
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©