BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000922

Matka Boska Zdzieszewska

warianty tytułu: Matka Boska w Borku na Zdzieżu

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,3 x 25 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1701?-1850? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego. U dołu, na drugim planie widnieją budynki miasta z kościołami, a w centrum ukazano tulipanowaty kwiat, z którego wyłania się półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Madonnę i Jezusa otaczają symetrycznie ułożone wygięte pogrubione wici roślinne, a z nich wyrastają barwne liście i stylizowane kwiaty. Dzieciątko ubrane spoczywa na lewym ramieniu Marii, prawą rączkę unosi błogosławiąc, w lewej trzyma świat zwieńczony krzyżem. Matka Boska prawą ręką wskazuje na Jezusa. Ma sobie suknię z długimi rękawami i obszerny maforion, spięty na piersi. Płaszcz zdobią pasy i lamówka w zygzak. Na głowie Matki Boskiej i Dzieciątka znajdują się korony z krzyżami na szczycie, ponadto otaczają je okrągłe nimby z promieniami w kształcie płatków kwiatów. Wzdłuż górnej krawędzi znajduje się napis, natomiast dołem poprowadzono wąski pas z motywem jodełki. Drzeworyt został pokolorowany farbami wodnymi: niebieskim w różnych odcieniach, cynobrowym, bladożółtym, popielatym i różowym. Na rewersie widnieje liczba 15.
motyw ikonograficzny: architektura , aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska Zdzieszewska , miasto
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: oB AZ P:MARYIEY ZDZIESZEWSKIEY , (wzdłuż górnego brzegu)
numer inwentarza: MCz.IV.150:60
uwagi: Odbitka wykonana została z klocka drzeworytniczego nieznanego autora (wg Kieszkowskiego klocek drzeworytniczy datowany jest na XVIII wiek lub pierwszą połowę XIX wieku, autora określa mianem "Mistrz M.B Zdzierzewskiej"). Ukazana na drzeworycie Madonna z Dzieciątkiem stanowi ludowe, zniekształcone odwzorowanie cudownego wizerunku Matki Boskiej w Borku na Zdzieżu, zwanej także Matką Bożą Pocieszenia - Panią Borecką. Obraz ten datowany jest na koniec XVI wieku, największym kultem otaczany był w XVII wieku, a w 1931 roku został koronowany koronami papieskimi. Można przypuszczać, że bezpośrednią inspiracją dla drzeworytnika była grafika dewocyjna w układzie dwustrefowym z Madonną i Dzieciątkiem na tle dawnego Zdzieża, który obecnie jest częścią Borku Wielkopolskiego w powiecie gostyńskim.
fotografia: Miry, Agnieszka , 2013
obiekty związane:
5000000947 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Częstochowskim
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.10.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©