BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001300
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 36 x 27 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego: 1746-1755 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Centralnie ukazana św. Barbara we wzorzystej sukni i bordowo-fioletowym płaszczu, z palmą i mieczem - atrybutami męczeńskiej śmierci. Głowa zwieńczona koroną, otoczona nimbem. Twarz z konwencjonalnym uśmiechem. U stóp świętej leży mężczyzna (Dioskuros) ukazany z obfitym zarostem, w strojnych szatach i kapeluszu na głowie. W ręce trzyma sztylet. W prawym górnym rogu, na obłoku anioł,podający św. Barbarze kielich z hostią. Na drugi planie po lewej wieża, po prawej kościół. Wzdłuż dolnej krawędzi odbitki napis. Drzeworyt ręcznie kolorowany akwarelą żółtą, fioletową, bordową, ciemnozieloną, niebieską, popielatą i jasnoróżową.Na rewersie odciśnięta pieczęć z cyfrą "8".
motyw ikonograficzny: anioł , Dioskuros , gałązka palmy , hostia , kielich mszalny , korona , męczennica , miecz , święta Barbara , wieża
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: :O:BRAZSBARBARY: , (wzdłuż dolnej krawędzi) IHS , (w prawym górnym rogu)
numer inwentarza: Gr. Al. 4074 (8)
uwagi: Św. Barbara wg hagiografów żyła w IV wieku, zmarła jako męczennica; za przyjęcie chrztu była więziona przez ojca o imieniu Dioskuros w wieży, a następnie ścięta. Św. Barbara czczona jest jako patronka dobrej śmierci, orędowniczka w czasie burz i pożarów, epidemii dżumy. Jest opiekunką wielu zawodów, między innymi dzwonników, flisaków, kowali, ludwisarzy, górników. W sztuce ludowej przedstawiana jest najczęściej z atrybutami nawiązującymi do jej męczeńskiej śmierci: wieżą, mieczem, palmą i kielichem z hostią. Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na połowę XVIII wieku. Nieznanego autora tego klocka określa mianem "Mistrz św. Heleny", któremu przypisuje autorstwo kilku innych drzeworytów zamieszczonych w Tece Łazarskiego z 1921 roku. Drzeworyt pochodzi z teki, która w zbiorach Biblioteki Gdańskiej znalazła się w latach 1945-1975.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2016
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2016.04.08,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©