BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001634
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,5 x 26,3 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem na lewej ręce i z berłem w prawej, na tle owalnej aureoli utworzonej z promieni i obłoków. Maria ubrana jest w długą suknię i marszczony płaszcz, które układają się na kształt stożka. U dołu suknia zdobiona trzema koronkowymi pasami poziomymi, a płaszcz lamówką z guzami. Na szyi Madonny sznur korali. Głowa zwieńczona koroną i welonem opadającym do ziemi. Dzieciątko Jezus w sukience, z koroną na głowie. W lewej ręce trzyma jabłko z krzyżem ("świat"), prawą błogosławi. W górnej części kompozycji wstęga z napisem (niektóre z liter w lustrzanym odbiciu). U dołu poziomy pas z odciskiem przypominającym kształt stopy (tzw. stopa Matki Boskiej). Po bokach, wpisane w opromienione kręgi, stylizowane monogramy wiązane: z lewej monogram chrystusowy, z prawej maryjny. Poza odciskiem, w prawym dolnym rogu ołówkiem wpisana liczba „13”.
motyw ikonograficzny: jabłko królewskie , monogram (IHS) , monogram (MARIA) , ślad stopy Matki Boskiej
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SMARIA.ZELENSIS , (w górze kompozycji) IHS , (w lewym dolnym narożniku) MARIA , (w prawym dolnym narożniku)
numer inwentarza: PME 31442
uwagi: Kieszkowski określa autora klocka drzeworytniczego mianem "Mistrz Koronacji N.P. Marji" i datuje klocek na drugą połowę XVIII wieku. W Tece Łazarskiego znajdują się dwie podobne odbitki MB z Mariazell, wykonane z dwóch różnych klocków. Mariazell to miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Styria. Znajduje się tam jedno z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Europie Środkowej. Kultem otaczana jest gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem. Legenda głosi, że dzieje sanktuarium zaczęły się w 1157 roku. Magnus, mnich ze zgromadzenia benedyktynów, krzewiąc wiarę, napotkał rozbójników, przed którymi ocaliła go figura Madonny z którą podróżował. Odczytał to jako znak, aby rzeźbę pozostawić w nowym miejscu, które jakoby sobie wybrała. W dewocyjnej ikonografii utrwaliła się charakterystyczna forma figury, którą okrywają zdobione sukienki w kształcie rozłożystego trójkąta. Wizerunek ten stał się wzorem dla czczonego jako cudowne przedstawienia Matki Boskiej Turskiej (Tursko, woj. wielkopolskie) wykonanego techniką drzeworytniczą. Wg Jacher-Tyszkowej drzeworyty a także medale z Matką Boską z Mariazell rozpowszechniane były dla upamiętnienia zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.
fotografia: Koprowski, Edward , 2013
obiekty związane:
5000000944 teka grafik Teka Łazarskiego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
opracowanie dokumentu: Brzozowska, Leonia, 2022.12.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©