BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000011
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34,5 x 28 cm
miejsce pozyskania: Polska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1850?
opis: Na awersie wizerunek Trójcy Świętej. Bóg Ojciec został przedstawiony po lewej stronie, a Chrystus po prawej. Pod ich stopami obłoki i siedem uskrzydlonych głów anielskich. Bóg Ojciec ukazany jako starzec, ubrany w szeroki płaszcz ozdobiony motywami kwiatowymi narzucony na szatę w paski. W prawej ręce trzyma berło i kulę ziemską, lewą ukazuje Syna. Chrystus z obnażoną piersią, z widocznymi na lewym boku kroplami krwi, ma plecy i biodra okryte płaszczem. W prawej ręce trzyma krzyż, lewą unosi błogosławiąc. Głowę Boga Ojca otacza aureola w kształcie rombu, natomiast głowę Chrystusa aureola okrągła z drobnymi ząbkami wewnątrz. Powyżej wzlatuje Duch Święty w postaci Gołębicy otoczony pękami promieni. Pośrodku, u dołu widnieje inskrypcja. <br> Na rewersie, w owalu z inskrypcją wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Maria podtrzymuje Dzieciątko prawą ręką. Jezus jest ubrany w długą sukienkę, lewą ręką błogosławi, a w prawej trzyma zamkniętą księgę. Matka Boska ma dwie rany na lewym policzku i jest ubrana w czarny wykonany tonowo maforion w białe gwiazdy, kwiaty i liście. Obie postacie mają na głowach korony otwarte, a wokół nich aureole z zygzakowatymi promieniami. Wnętrze owalu wypełnia deseń z poziomych linii i kresek. W narożnikach na czarnym tle w drobne białe punkty cztery sześciopłatkowe kwiaty na grubych łodygach.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Bóg Ojciec , Chrystus , Duch Święty , Dzieciątko Jezus , gwiazda , korona , krzyż , księga , kwiat , Matka Boska , Matka Boska Częstochowska , Matka Boska z Dzieciątkiem , owal , putto , sygnatura
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OZKAZSUYE TEY TROYCY: YP , (w środku dolnej krawędzi klocka drzeworytniczego, na awersie) PRAWDZIWYWIZERUNEKOBRAZU PANNY MARYI CZESTOHOWSKY KTORA CUDAMI SŁYNIACA PY , (w owalu otaczającym wizerunek na rewersie)
numer inwentarza: MDT 965
uwagi: Napisy zostały wykonane w odbiciu lustrzanym. Wyjątek stanowią litery: Z w pierwszym słowie na awersie i N w słowie SŁYNIACA na rewersie. Po obu stronach znajduje się też domniemana sygnatura wykonawcy YP lub PY.
fotografia: Bukowski, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000010 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Trójca Święta
5000000148 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Trójca Święta
5000000220 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Częstochowska
5000000368 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Częstochowska
5000000376 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Częstochowska
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.05.05,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©