BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000034
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,5 x 24,8 x 2 cm
miejsce pochodzenia: Spisz
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1900
opis: Awers. Kompozycja w kształcie prostokąta stojącego o ściętych górnych narożach, ukazująca Świętą Rodzinę i Trójcę Świętą. Jezus został przedstawiony między św. Józefem trzymającym go za lewe ramię i Matką Boską ujmującą jego prawą dłoń. Dzieciątko w długiej sukience ma bose stopy i okrągłą aureolę wokół głowy. Idący po prawej stronie św. Józef ubrany w szatę do połowy łydek, płaszcz i sandały, trzyma w lewej ręce laskę. Jego głowę otacza aureola. Maria w pofałdowanej szacie ma wokół głowy aureolę z gwiazdami wewnątrz. Oboje są zwróceni w stronę Dzieciątka, nad którego głową widnieje Duch Święty w postaci gołębicy otoczonej promieniami, a nad nim w chmurach - półpostać Boga Ojca z rozpostartymi ramionami i trójkątną aureolą wokół głowy. Po prawej stronie kompozycji widnieje fragment ulistnionej korony drzewa, a poniżej - budowla sakralna z jedna wieżą zwieńczoną krzyżem. Postacie stąpają po nierównym terenie, z kępami lancetowatych liści. <br > Rewers. Kompozycja w kształcie prostokąta stojącego o ściętych górnych narożach. U dołu widnieją: postać Matki Boskiej i św. Franciszka. Ukazana po lewej Maria w pofałdowanej szacie, z wężem u stóp, ma ręce złożone do modlitwy i uniesioną głowę, otoczoną aureolą z gwiazdami. Jest zwrócona w prawo ku św. Franciszkowi w habicie przepasanym sznurem z różańcem przy boku. Święty ma laskę pielgrzymią, a nad głową z tonsurą niewielką aureolę z drobnymi promieniami. Dłonie trzyma złożone na piersiach, a głowę uniesioną do góry. Pomiędzy postaciami widnieje kaplica z kopułą, zwieńczoną sygnaturką z krzyżem. Po bokach ukazano dwa liściaste drzewa. Nad kaplicą pomiędzy dwiema wiązkami promieni znajdują się trzy uskrzydlone anielskie głowy. W górnej strefie kompozycji widnieją postacie Trójcy Świętej. Po prawej wśród obłoków zasiada Bóg Ojciec trzymający w prawej ręce opuszczone berło, a lewą dłonią przytrzymujący dużą kulę ziemską. Po lewej Chrystus z krzyżem wskazujący na swoje rany. Pośrodku, wśród promieni wlatuje Duch Święty w postaci gołębicy. Wzdłuż górnej krawędzi widnieje nieczytelny napis.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , berło , drzewo , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , jabłko królewskie , kaplica , kopuła , kościół , krzyż , laska , Matka Boska , obłok , promień , rana , sandał , Święta Rodzina , święty Franciszek , święty Józef , tonsura , wieża
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: nieczytelne , (wzdłuż górnej krawędzi kompozycji rewersu)
numer inwentarza: 10115 MEK
uwagi: Deska ma obcięte górne naroża. Awers jest wytarty w górnej części, a wzdłuż górnego brzegu, w miejscu gdzie na rewersie znajduje się inskrypcja, widnieje łukowate wgłębienie, być może po usuniętym napisie.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000037 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
5000000038 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
5000000039 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska i Święty Franciszek
5000000905 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska i święty Franciszek
5000000910 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
5000001036 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
5000001077 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska i święty Franciszek
5000001502 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
5000001503 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Święta Rodzina
5000001539 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska i święty Franciszek
5000001540 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska i święty Franciszek
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.24,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©