BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000055
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 35,5 x 26,2 x 2,3 cm
miejsce pochodzenia: Polska środkowa?
datowanie klocka drzeworytniczego: 1757?
opis: Awers. Kompozycja w kształcie prostokąta stojącego ukazująca na pierwszym planie grupę złożoną z kroczącego pośrodku Jezusa, przedstawionego jako chłopiec i idących po bokach, archaniołów Michała oraz Rafała. Jezus z głową w promienistej aureoli, prawą ręką błogosławi. W lewej wzniesionej ręce trzyma chorągiew z wpisanymi w krzyż maltański symbolami jego pięciu ran: w sercu pośrodku krzyża, dłoniach i stopach między jego ramionami. Na ramionach krzyża widnieją litery, nie tworzące czytelnej inskrypcji. Obok Jezusa wędrują archaniołowie z rozpostartymi skrzydłami i głowami w kolistych aureolach. Archanioł po prawej stronie kompozycji gra na flecie poprzecznym trzymanym oburącz. Archanioł po lewej ma bęben wsparty na prawym biodrze, zawieszony na poprzecznym pasie przerzuconym przez ramię. W lewej wzniesionej ręce trzyma pałeczkę, drugą,trzymaną w prawej uderza w bęben. Postacie mają włosy do ramion z zaznaczonymi kędziorami, są odziane w długie szaty przepasane w talii i ukazujące bose stopy stąpające po nierównym terenie z kępami liści. Po lewej stronie nad archaniołem z bębnem widnieje zakapturzona postać w długiej szacie niosąca krzyż o ramionach przewiązanych sznurem ze zwisającymi chwostami. Po prawej stronie wznosi się drzewo o grubym pniu i trzech konarach z kępami liści. Poniżej, w głębi jest ukazany kościół z dwoma wieżami. U dołu kompozycji na poziomym pasie nieukończona inskrypcja w czterech wierszach, w ostatnim tylko trzy litery, początek dalszej części napisu. Dolny brzeg klocka gładki. Rewers. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem ukazanej w półpostaci, trzymającej na lewej ręce siedzące Dzieciątko, zaś prawą ukazującej Syna. Maria jest lekko zwrócona w jego stronę, twarz ma pochyloną, a wzrok skierowany na wprost. Jej suknia w drobne kreskowania ukazuje się spod obszernego płaszcza w drobne białe motywy roślinne, liście i kwiaty na czarnym tle. Na lewym ramieniu Madonny widnieje sześcioramienna gwiazda. Matka Boska ma na głowie koronę zamkniętą ozdobioną klejnotami i zwieńczoną kulą. Pośrodku widnieje klejnot w kształcie krzyża. Głowę otacza okrągła aureola. Dzieciątko Jezus zwrócone ku Matce Boskiej zostało ukazane w długiej, gładkiej sukience zapinanej na piersiach na rząd drobnych guzików. Spod niej wyłaniają się bose stopy. Prawa ręka Jezusa jest wzniesiona w geście błogosławieństwa, lewa dłoń przytrzymuje na kolanach niewielka księgę. Dzieciątko jest lekko uśmiechnięte. Jego głowę z krótkimi włosami, w zamkniętej koronie zwieńczonej krzyżykiem. otacza okrągła aureola o podwójnym konturze. W górnych narożnikach widnieje ornament roślinny złożony z kwiatów i stylizowanych liści. U dołu na białym poziomym pasie biegnie niekompletna inskrypcja z datą. Całość otacza obramowanie w kształcie cienkiego ciemnego pasu ozdobionego astragalem, a także podłużnymi plakietkami w drobne ukośne kreseczki.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , bęben , chorągiew , Chrystus , drzewo , Dzieciątko Jezus , flet , gest błogosławieństwa , gwiazda , korona , kościół , krzyż , księga , Matka Boska , Matka Boska z Dzieciątkiem , Pięć ran Chrystusa , skrzydło , sznur
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WYSZED PANIEZUS NAWERBUNEK S MICHAŁEM I S RAFALEM KTO OCHOCZY DOBOIU PRZECIWKO CHARDEMU CZARTU ISWIATU BARZO NIEWS TYDLIWEMU ZAWERBUIESIE PODMOIE CHOROGIEW RAN KRWAWYCH ZRU , (u dołu kompozycji na awersie) IRO MEE TAG , (na ramionach krzyża na chorągwi na awersie) OBRAZ PANNY MARYI RSKI OBIAWIONY R.P.1757 , (u dołu kompozycji na rewersie)
numer inwentarza: 36418 MEK
uwagi: Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na rewersie jest wzdłuż górnej krawędzi schodkowato ścięty. Z tego powodu wizerunek, a tym samym odbitka są krótsze od wizerunku z awersu. Klocek w 1972 roku został zakupiony do zbiorów MEK od artysty grafika i malarza Jerzego Panka (1918-2001) z Krakowa.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000051 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska z Dzieciątkiem
5000000057 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Werbunek Chrystusa
5000000058 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Werbunek Chrystusa
5000000745 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Werbunek Chrystusa
5000000795 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.08.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©