BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000118

Święty Mikołaj

warianty tytułu: Święty Mikołaj biskup, Święty Mikołaj Cudotwórca

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 20,5 x 14,5 cm
miejsce powstania: Kraków
datowanie odbitki graficznej: 1973
opis: Św. Mikołaj ukazany frontalnie w trzech czwartych jako stosunkowo młody mężczyzna o krótko przyciętej brodzie i wąsach, dużych oczach. Spod mitry ozdobionej dwoma rombami, na czoło opada kosmyk włosów. Święty jest odziany w szaty liturgiczne biskupa obrządku wschodniego, które obok mitry reprezentuje omoforion z krzyżami greckimi i sticharion przewiązany w pasie. Ramiona i plecy okrywa kapa, ozdobiona wzorem stylizowanych liści akantu. Prawą dłoń ma wzniesioną w geście błogosławieństwa. Lewą dłonią przyciska do piersi zamkniętą księgę Ewangelii symbolizującej naukę Kościoła. Po obu stronach świętego na wysokości jego głowy znajdują się prostokątne tabliczki, z białymi częściowo czytelnymi inskrypcjami cyrylicą. Wokół zostały ozdobione szlaczkiem drobnych ząbków. Całość jest ujęta w proste obramowanie z pojedynczej linii.
motyw ikonograficzny: biskup , broda (zarost) , gest błogosławieństwa , księga , mitra , omoforion , święty Mikołaj , wąs
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: NIKOLAI , (po prawej stronie, na wysokości głowy świętego) ST YI[...] , (po lewej stronie, na wysokości głowy świętego)
numer inwentarza: 48511/a MEK
uwagi: Drzeworytnik nie zwrócił uwagi na charakterystyczne dla obrządku wschodniego ułożenie palców w geście błogosławieństwa. Przedstawił wbrew tradycji św. Mikołaja jako młodego człowieka z kosmykiem włosów opadających na czoło spod mitry. Miał też trudność w odwzorowaniu inskrypcji cyrylicą. W zbiorach MEK znajduje się 6 odbitek przedstawiających św. Mikołaja, oznaczonych tym samym numerem inwentarza, którym nadano kolejne oznaczenia od a do f. Wszystkie wykonał A. Kolonko.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000115 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Mikołaj
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.09.21,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©