BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000188
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 26,5 x 17,5 x 2,1 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1825
opis: Na awersie wizerunek Chrystusa Frasobliwego siedzącego na klocku, skierowanego w prawą stronę i w trzech czwartych zwróconego do widza. Lewą nogę wspiera na schematycznie przedstawionej czaszce. W prawej dłoni trzyma ukośnie trzcinę opartą na ramieniu, a lewą dłonią podpiera policzek przechylonej głowy. Ma krótką brodę i wąsy, włosy opadające na prawe ramię, założone za ucho, z dwoma zakręconymi kędziorami na końcach. Na czole i karku widnieją krople krwi. Głowę w koronie cierniowej otacza okrągła aureola z drobnymi promieniami wewnątrz otoku. Chrystus ma ramionach długi, spięty pod szyją płaszcz we wzór z liści i gwiazdek, z podszewką w poziome linie przedzielone drobnymi poziomymi kreskami na czarnym tle. Na prawym ramieniu widnieje okrągła rozeta, wielopłatkowy kwiat z wieńcem promieni. Biodra osłania pofałdowane perizonium. Strój odsłania nagą klatkę piersiową z dekoracyjnie potraktowanym kręgosłupem, kroplami krwi wypływającymi z rany w prawym boku. Klocek, czaszka spoczywają na pofałdowanym wzniesieniu z drobnymi kępami trawy. W tle, po prawej, widnieje budowla sakralna o dwóch trójkątnych szczytach, dachu pokrytym łuskowatą dachówką i wieżą z hełmem zwieńczonym dużym krzyżem. Górne narożniki kompozycji wypełniają zaokrąglone obłoki, opadające po bokach w sposób przypominający podwieszone draperie. Po lewej wydobywa się z nich trójkątnie ścięty pęk drobnych promieni. U dołu wyznaczono poziomy pas z wypukłymi literami inskrypcji z wgłębnie wykonanymi po lewej stronie: datą i inicjałami PS. Całość otacza prostokątne obramowanie z podwójnej linii. <br > Na rewersie w centrum kompozycji znalazł się wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego na gładkim tle. Krzyż o zaznaczonych wzdłużnych słojach ma na pionowym ramieniu tabliczkę o esowatym kształcie z napisem INRI. Rozpięto na nim Chrystusa o dekoracyjnie potraktowanym ciele, perizonium spiętym na obu biodrach. Ukrzyżowany ma głowę w koronie cierniowej lekko pochyloną, skierowaną w prawo, otoczoną okrągłą aureolą z pękami promieni. Nad poziomym ramieniem krzyża widnieją dwa wota w kształcie serc z inicjałami. Pod ramionami Chrystusa ukazano dwa inne wota w kształcie niemowląt w powijakach. U góry i po bokach krzyża podwieszono w trzech miejscach draperię z tkaniny w naprzemienne pasy z motywem zygzaków, gałązek i kwiatów z drobnych kropek u dołu. Dolny brzeg wizerunku wypełnia poziomy pas z inskrypcją. Całość otacza prostokątne obramowanie z podwójnej linii.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus Frasobliwy , Chrystus Kobylański , Chrystus na krzyżu , czaszka Adama , korona cierniowa , kotara , krew , krzyż , obłok , płaszcz , powijak , promień , trzcina , wieża , wotum (niemowlę) , wotum (serce)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na rewersie na pionowym ramieniu krzyża) P.J.IERUZELEMSKY,FRASOWLI WY 1825 P.S. , (u dołu kompozycji na awersie) WYZEUNEK PANA IEZ US KOBYLANSKIEGO , (u dołu kompozycji na rewersie) MARIA , (na rewersie na wotum po prawej) IHS , (na rewersie na wotum po lewej)
numer inwentarza: MB-E/653
uwagi: Klocek ze zbioru Stanisława Fischera, podarowany w 1957 roku do zbiorów Muzeum w Bochni.
literatura: Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 51, 137, kat. 272 (dotyczy klocka)
fotografia: Mrówka, Bogdan , 2011
obiekty związane:
5000000190 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
5000000191 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
5000000192 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
5000000250 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
5000000258 odbitka graficzna Chrystus Frasobliwy
5000000260 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
5000000370 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
5000000374 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
5000000991 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
5000000991 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus Frasobliwy
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.10.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©