BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000237

Salvator Mundi

warianty tytułu: Wizerunek Stworzyciela nieba i ziemi

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35 x 25,9 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1701-1750 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Drzeworyt przedstawia Chrystusa jako Zbawiciela Świata, który w lewej ręce trzyma jabłko królewskie a prawą unosi błogosławiąc. Zwraca uwagę intensywne kolorowanie wykonane akwarelą. Chrystus ujęty jest do połowy postaci, ma na sobie niebieski płaszcz i jasną szatę przepasaną żółtym pasem. Twarz i dłonie kolorowane są bladoróżowo, natomiast długie włosy i zarost ciemnobrązowo. Głowę otacza gwiaździsty krąg aureoli z jasnym polem pośrodku i promienistymi kreskami na brzegu, które zaznaczono kolorem żółtym. Jabłko pomalowano na ciemnobrązowo, pasy na jego powierzchni na żółto i pomarańczowo. Krzyż na szczycie jabłka jest koloru żółtego z punktowaniem niebieskim na zakończeniu ramion i brązowym owalnym spojeniem. Tło pomarańczowe. Drzeworyt posiada bogatą partię napisów, tj. wzdłuż górnej krawędzi, na której umieszczono inskrypcję stanowiącą jakby tytuł drzeworytu, natomiast w dole po środku zamieszczono sygnaturę twórcy oraz po obydwu stronach trójwiersze modlitwy.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WIZERVNK STWORZICIELA NIEBAYZIEMIE , (wzdłuż górnej krawędzi) SAMUEL STEFANOW , (pośrodku dolnej inskrypcji) Najsłodszy JEZU dla imienia twego Racz nas uchować od wszystkiego złego Przez gorzko Mękę y krwie tey wylanie , (w lewym dolnym narożniku) Odpuść nam grzechy JEZU Chryste Panie Day zgode panom wiary Chrześciańskiey Broń Moru Głodu y rekipogaganskiey , (w prawym dolnym narożniku)
numer inwentarza: I.11007 BJ
uwagi: Wg Kieszkowskiego odbitkę wykonano z klocka drzeworytniczego datowanego na pierwszą połowę XVIII wieku. Uważa on również, że pierwowzorem dla drzeworytu mógł być obraz znajdujący się w kruchcie katedry wileńskiej, dla którego z kolei wzorem było malowidło Rogera van der Weydena, przedstawiciela szkoły niderlandzkiej (zm. 1464).
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000030 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Jagiellońskiej
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2011.12.28,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©