BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000273
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35,2 x 25,4 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt kolorowany akwarelą, przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem umieszczoną w niszy sklepionej łagodnym łukiem. Madonna spoczywa na postumencie, otoczona jest czterema barokowymi kolumnami, do których przymocowane są cztery kabłąki tworzące baldachim. W górze wzlatują dwa aniołki trzymające opromienioną gwiazdę ze stylizowanym monogramem maryjnym. Matka Boska ubrana jest w suknię i płaszcz nadający sylwetce trójkątny kształt. Na jej lewej ręce spoczywa Dzieciątko, a w prawej trzyma berło. Płaszcz oplatają trzy łańcuszki, dwa z wisiorkami i jeden z krzyżykiem. Jezus ma na sobie sukienkę, która także układa się w trójkąt. Na głowach obu postaci widnieją korony, ponadto otaczają je okrągłe promieniste aureole. W dole znajduje się skrócony napis, który oznacza: Ora Pro Nobis Sancta Maria Hanswicka (w tłum. Módl się za nami Święta Mario Hanswicka). Drzeworyt wykonany delikatną kreską, która oddaje m.in. bogactwo detali zdobniczych i staranny napis kursywą. Zastosowano kolorowanie, w którym dominują barwy: ciemnoróżowa, niebieska i zielona, a także miejscami pojawia się żółta, brązowa i bladoróżowa. Całość ujęta w pogrubioną ramkę w kształcie prostokąta stojącego.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , Dzieciątko Jezus , korona , Matka Boska
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: O.P.N.S. Maria Hanswicka , (u dołu) MARIA , (u góry na tle gwiazdy)
numer inwentarza: S/155/6/MT
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku. Autora klocka określa mianem: "Mistrz św. Macieja". Pierwowzorem dla drzeworytu jest cudowna figura Matki Boskiej z miejscowości Hansfelde. Chodzi o małą wieś, niegdyś enklawę wspólnoty katolickiej pośród dominującej ludności ewangelickiej. Obecnie miejscowość ta nazywa się Nadziejewo (od 1946 r.), położona jest w powiecie człuchowskim (woj. pomorskie). Na rewersie odbitki znajduje się pieczęć z numerem 20.
literatura: Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921, s. 22 nota nr 6 Skoczylas, Drzeworyt ludowy w Polsce, 1934, il. nr 6 Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 33 nota 131, s. 197 fot. -odnosi się do podobnej odbitki w Bibliotece Jagiellońskiej
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.05.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©