BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000299
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 30,5 x 17,4 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: około 1827 datowanie odbitki graficznej: 1820-1900?
opis: Kompozycja dwustrefowa. W strefie górnej półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręce. Maria ukazana w suto marszczonym płaszczu spływającym z głowy, ozdobionym gwiazdą, umieszczoną na lewym ramieniu. Pod płaszczem widoczny fragment sukni z lamówką i wisior w formie kwiatu. Głowa Marii lekko skierowana na lewo, zwieńczona koroną. Twarz wyrazista, oczy duże. Ręce z nieproporcjonalnie dużymi dłońmi. Dzieciątko Jezus siedzi na prawej ręce Matki. Ukazane w całej postaci, lekko zwrócone na prawo. Odziane w długą sukienkę, spod której wystają bose stopy. Głowa lekko zadarta, zwieńczona koroną i otoczona nimbem. Prawą dłonią Jezus podtrzymuje zamkniętą księgę. Lewą rękę wyciąga w stronę lewej dłoni Matki Boskiej. Tło pokryte poziomymi, rytmicznie powtarzającymi się kreskami. W dolnej części kompozycji dwa duże szkaplerze: z prawej z monogramem Jezusa, z lewej z monogramem Marii, utworzonym z liter M, A, I, R i V które po odpowiednim odczytaniu tworzą słowo MARIA. Oba szkaplerze otoczone są napisami w j.łacińskim,których treść (zniekształcona) odnosi się do przekazów biblijnych (powinno być: O MATER DEI, MEMENTO MEI - Matko, pamiętaj mnie; VERBUM CARO FACTUM EST - słowo stało się ciałem). Drzeworyt w górnej części obwiedziony szeroką bordiurą. W dolnej części szkaplerze otoczone cienką, przerywaną linią ( miejscami nie odciśnięte obramowanie). Do każdego ze szkaplerza przylegają po dwie skośne linie, imitujące tasiemki. Rewers: w lewym, górnym rogu pieczęć MPT (Muzeum Pomorskie Toruń).
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gwiazda , korona , księga , Matka Boska , monogram (IHS) , monogram (MARIA) , szkaplerz
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: MARIA V , (w lewej, dolnej części kompozycji, na szkaplerzu) ETIVERB/UM:CAROF ACT/VM ESTIZ , (w prawej, dolnej części kompozycji, wokół monogramu Jezusa) OMARIO/AMATER DE/IMOMEN/TOMEI1820 , (w lewej, dolnej części kompozycji, wokół monogramu Marii) IHS , (w prawej, dolnej części kompozycji, na szkaplerzu)
numer inwentarza: MT/Gr/2425
uwagi: Odbitka pozyskana do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu od osoby, która weszła w jej posiadanie wraz z trzema innymi drzeworytami w okresie międzywojennym.
obiekty związane:
5000000089 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Szkaplerzna
5000000295 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Turska
5000000160 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Turska
5000000643 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Turska
5000000642 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Matka Boska Turska
5000000160 odbitka graficzna Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.08.31,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©