BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000358
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny tonowy
wymiary: 21,1 x 15,8 x 2 cm
miejsce powstania: Gorzeń Dolny miejsce pochodzenia: Gorzeń Dolny
datowanie klocka drzeworytniczego: 1925-1928
opis: Klocek drzeworytniczy w kompozycji pionowej, jednostronny, wykonany z drewna gruszkowego, przedstawiający postać świętego Jana Ewangelisty. Odziany w długą, pofałdowaną szatę ukazany jest w centrum, na pierwszym planie. Stoi ubrany w fałdowaną szatę, w prawej ręce trzyma kielich, lewą ma złożoną na piersi. Głowę otacza aureolą w formie kropkowanego półokręgu. W oddali po lewej widoczna kapliczka w formie wieży z krzyżem, zwieńczona attyką. Z drugiej strony stronie drzewo z kilkoma listkami i wspinającą się na nie wiewiórką. U stóp świętego ptak i wąż. W prawym górnym rogu znajduje się napis oznaczający "św. Jan", którego litery ukazane są w lustrzanym odbiciu, ponadto "A" i "W" są odwrócone. Płaska kompozycja drzeworytu toczona została prostą ramką.
motyw ikonograficzny: drzewo , kielich , krzyż , ptak , święty Jan Ewangelista , wieża , zwierzę (wąż) , zwierzę (wiewiórka)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SW JAN (w lustrzanym odbiciu, "W" i "A" odwrócone) , (w prawym górnym rogu)
numer inwentarza: MGB/E/4793
uwagi: To jeden z 13 klocków, które znajdowały się w kolekcji Emila Zegadłowicza. Pisarz twierdził, że Jędrzej Wawro już w młodości zajmował się wykonywaniem drzeworytów, które sprzedawał na targach. Zdaniem T. Seweryna Wawro pierwszy raz z drzeworytami miał do czynienia w 1925 roku, kiedy namówił go Zegadłowicz. Dowodzi to nieumiejętne wykonanie czterech pierwszych klocków z desek lipowych, z których nie udawało się tłoczyć odbitek, a jeden z klocków uległ zniszczeniu podczas odbijania Przedstawiały one anioła, monstrancję, serce i łabędzia. Wawro nie był zadowolony z efektu pracy. Wtedy Zegadłowicz sprowadził deski gruszkowe i odpowiednie dłuta. Łącznie w lachach 1925-1933 Wawro miał wykonać 20 klocków. Oprócz klocków w posiadaniu Zegadłowicza, dwa kolejne zamówił nieznany kolekcjoner z Krakowa, natomiast w czerwcu 1933 Wawro wykonał pięć klocków zakupionych przez Elmę Pratt, dyrektor International School of Art w Nowym Jorku.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000180 odbitka graficzna Święty Jan
5000000547 odbitka graficzna Święty Jan
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2012.10.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©