BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000361
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39,7 x 29,5 cm
miejsce pozyskania: Malbork
datowanie klocka drzeworytniczego: 1780 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1964ante
opis: Kompozycja dwustrefowa. W górnej strefie wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem w koronach zamkniętych. Maria trzyma Jezusa na prawej ręce. Oboje mają stożkowate szaty z kryzami pod szyją. Suknia Matki Boskiej w pasy gładkie zakomponowane na przemian z pasami w równoległe linie jest u dołu przewiązana poprzecznie wąską wstążką i sznurem korali. Powieszono na niej sześć okrągłych czarnych medalików z krzyżykami, owalny medalik z inicjałem maryjnym i łaciński krzyż. Maria ma także długi maforion w równoległe drobne linie. Szatę Dzieciątka zdobią uproszczone liście akantu. Zarówno szatę Matki Boskiej, jak i Jezusa opasuje wyżej trzeci łańcuszek z łacińskim krzyżem pośrodku i dwoma czarnymi okrągłymi medalikami z krzyżykami. Nad głowami postaci widnieje podwójna aureola z drobnych kreseczek, grubszych i cieńszych. Postacie okrywa baldachim ozdobiony chwostami i zwieńczony krzyżem, z kotarami w pionowe pasy gładkie i ukośne równoległe linie. Po bokach tło zdobią cztery kwiaty: dwa przypominające tulipany i dwa goździki. W strefie dolnej widnieje świątynia ze szpiczastym hełmem na wieży nad głównym wejściem i dwoma cebulastymi hełmami po bokach. Świątynię umieszczono w krajobrazie ze schematycznymi wzgórzami w drobne paski. U dołu widnieje pas z inicjałami autora, tytułem wizerunku i datą. Całość obramowują dwie linie cieńsza i grubsza.
motyw ikonograficzny: aureola , baldachim , Dzieciątko Jezus , korona , kościół , kotara , krzyż , kwiat , Matka Boska , medalik
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: I.F S.MARIA EILTT 1780 , (awers, w dole kompozycji) MA , (awers, na medaliku na szacie Matki Boskiej)
numer inwentarza: MT/Gr/2672
uwagi: Dar Wojciecha Jakubowskiego z Malborka, 23.03.1964 roku. Na awersie u dołu po prawej, ołówkiem litera "K". Odbitka z deski znajdującej się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie nr inw. MT-E/1945 a-b. <br > Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem wzorowany na rzeźbie otaczanej czcią w austriackim sanktuarium w Mariazell w Styrii.
fotografia: Deczyński, Krzysztof , 2012
obiekty związane:
5000000219 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Mariazell, Chrystus Ukrzyżowany
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.10.17,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©