BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000377
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie przy użyciu patronu
wymiary: 26 x 16,7 cm
miejsce pochodzenia: Polska
datowanie odbitki graficznej: 1801?-1850?
opis: Kompozycja przedstawia Matkę Boską w 3/4 postaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i berłem w prawej. Maria jest ubrana w płaszcz ozdobiony ornamentem roślinnym z gwiazdą na prawym ramieniu, z podbiciem w pasowy deseń z dwóch rodzajów kresek. Wyłaniająca się spod płaszcza suknia wyróżnia się delikatnym wzorem z pionowych kresek z biegnącymi ukośnie białymi krzyżującymi się liniami i delikatną lamówką przy dekolcie. Dzieciątko Jezus wznosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, zaś lewą ma złożoną na piersi. Ma na sobie jasną sukienkę we wzór skomponowany z czworokątów z kropkami w środku i płaszcz w czteropłatkowe kwiaty z długimi rękawami. Spod szat wyłaniają się bose stopy. Głowy obu postaci z zamkniętymi koronami zwieńczonymi krzyżykami są otoczone aureolami obramowanymi podwójnymi liniami. Cieniowaniem krótkimi kreskami nadano plastyczność twarzom i dłoniom. W górnej części na białym tle rozmieszczono wota zawieszone na cienkich sznureczkach, między innymi: 2 niemowlęta w powijakach, 3 serca, kule i laski, kończyny i wotum w kształcie prostokąta z wyobrażeniem ludzkiej twarzy. Nad ramieniem Matki Boskiej widnieje popiersie kobiety (orantki) wznoszącej ręce do nieba. Całość obramowują podwójne równoległe linie. U dołu w prostokątnym polu mieści się dwuwierszowa inskrypcja. Jej dolny wiersz jest oderwany i prawie nieczytelny. Wizerunek jest kolorowany farbami wodnymi barwy brązowej, brudnożółtej, ciemnobłękitnej o różnym nasyceniu. Żółty kolor mają aureole i podbicie płaszcza Matki Boskiej.Ciemnobłękitny jest jej płaszcz. Brązowy: płaszcz Jezusa, detale koron i berła, suknia Matki Boskiej, a także fragmenty w części przedstawiającej wota: połowa serca po prawej stronie,a po lewej: pasma powijaka niemowlęcia i płaszcz orantki. Bladobrązową farbą podmalowano prawą stronę twarzy i szyję Maryi.
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Dzieciątko Jezus , korona , Matka Boska z Charłupi Małej , Matka Boska z Dzieciątkiem , ornament roślinny , płaszcz , wotum
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: C.K. OB RAZPANNYMARYIKTORI... , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: 7793 MEK
uwagi: Drzeworyt jest wzorowany na wizerunku Matki Boskiej z Charłupi Małej koło Sieradza. Tamtejszy kościół od XIX wieku znajduje się pod opieką oo. dominikanów. W świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czczony w parafii prawdopodobnie od pocz. XVII w. Kult ten wzrastał szczególnie w okresie niewoli narodowej, o czym świadczą wota - orły ze sztandarów wojskowych, umieszczone tam z prośbą o odrodzenie Polski. Wizerunek od początku gromadził tłumy wiernych i zasłynął licznymi łaskami. Cuda te badała już w 1785 r. komisja biskupia. Przed obrazem składano wiele wotów. Część z nich wraz z naczyniami liturgicznymi oddano na potrzeby powstania listopadowego. Kościół charłupski jest sanktuarium Matki Bożej, zwanej powszechnie Księżną Sieradzką. W 1937 r. jej wizerunek został ukoronowany koronami papieskimi. Kult Matki Boskiej w Charłupi Małe trwa nadal, pielgrzymi przybywają tam między innymi w drodze na Jasną Górę i do Lichenia.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000799 odbitka graficzna Matka Boska z Charłupi Małej
5000000950 odbitka graficzna Matka Boska z Charłupi Małej
5000000950 odbitka graficzna Matka Boska z Charłupi Małej
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.10.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©