BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000451

Święty Mikołaj

warianty tytułu: Święty Mikołaj biskup, Święty Mikołaj Cudotwórca

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 20,2 x 14,5 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Św. Mikołaj ukazany frontalnie w trzech czwartych jako stosunkowo młody mężczyzna o krótko przyciętej brodzie i wąsach, dużych oczach. Spod mitry ozdobionej dwoma rombami, na czoło opada kosmyk włosów. Święty jest odziany w szaty liturgiczne biskupa obrządku wschodniego, które obok mitry reprezentuje omoforion z krzyżami greckimi i sticharion przewiązany w pasie. Ramiona i plecy okrywa kapa, ozdobiona wzorem stylizowanych liści akantu. Prawą dłoń ma wzniesioną w geście błogosławieństwa. Lewą dłonią przyciska do piersi zamkniętą księgę Ewangelii symbolizującej naukę Kościoła. Po obu stronach świętego na wysokości jego głowy znajdują się prostokątne tabliczki, z białymi częściowo czytelnymi inskrypcjami cyrylicą. Wokół zostały ozdobione szlaczkiem drobnych ząbków. Całość jest ujęta w proste obramowanie z pojedynczej linii.
motyw ikonograficzny: biskup , broda (zarost) , gest błogosławieństwa , księga , mitra , omoforion , święty Mikołaj , wąs
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: NIKOLAI , (po prawej stronie, na wysokości głowy świętego) ST YI[...] , (po lewej stronie, na wysokości głowy świętego)
numer inwentarza: MMP/E/5834
uwagi: Odbitka z jednej z desek używanych przez drzeworytników z Płazowa. Twórca wbrew tradycji kościoła wschodniego przedstawił św. Mikołaja jako młodego człowieka z kosmykiem włosów opadających spod mitry na czoło. Miał problem z odwzorowaniem inskrypcji cyrylicą. Kieszkowski odczytuje ją w sposób następujący: "NIKOŁAJ" "SWIATYJ UGODNIK"", a drzeworyt przypisuje nieznanemu Mistrzowi.
fotografia: Piaskowski, Grzegorz , 2012
obiekty związane:
5000000322 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
5000000115 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Mikołaj
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.11.20,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©