BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000465
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,6 x 26,8 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: od 1847?-1912ante? datowanie odbitki: 1921
opis: Drzeworyt kolorowany akwarelą. W lewej, dolnej części kompozycji na czarnym tle umieszczony jest wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej ukazany konwencjonalnie. Maria ujęta w półpostaci, lekko zwrócona na lewo, ze skrzyżowanymi rękami na piersiach. Odziana w żółtą suknię zdobioną rytmicznie powtarzającymi się, kreskowanymi polami, ujętymi w pionowe pasy. Głowa Matki Boskiej Ostrobramskiej przechylona na lewo, otoczona okrągłym nimbem z gwiazdkami, z którego wybiegają długie promienie. Z głowy spływa niebieski welon.Przedstawienie otoczone jest w górnej części i z lewej podwójną obwódką, w którą wpisano tekst. U dołu widoczna pojedyncza, cienka linia, zamykająca tę część kompozycji. Takiej linii brak jednak z lewej strony. Nad przedstawieniem Matki Boskiej Ostrobramskiej ozdobne zwieńczenie w postaci dwóch aniołów trzymających ujęty w ramy monogram maryjny. Poniżej 3-literowy monogram (?)Z lewej wić roślinna z wielobarwnymi kwiatami o różnej formie oraz zielonymi listkami.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , gest modlitwy , Matka Boska , Matka Boska Ostrobramska , monogram (MARIA) , ornament roślinny
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: POD TWOIE OBRONE UCIEKAMJ SIE SWIETA MATKO MILOSIERDZIA , (wokół wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej) MARIA , (w górnej części kompozycji) OTA , (poniżej monogramu maryjnego)
numer inwentarza: I.11030 BJ
uwagi: To jedynie fragment drzeworytu, który w oryginalnej formie złożony był prawdopodobnie z 5 lub 6 sklejonych ze sobą odbitek, składających się na wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, ukazanej na tle scen adoracji, obrazów wotywnych,oraz sceny przedstawiającej pożar Wilna i Ostrej Bramy w 1715 roku. Dwa kompletne drzeworyty publikuje P. Galaune (zob. lieratura). Podaje też, że drzeworyty odbite były z 5 klocków, ręcznie kolorowane farbą żółtą, granatową czerwoną, oraz zieloną. Łazarski prawdopodobnie dotarł do dwóch klocków, które pozwoliły mu odbić tylko prawą część przedstawienia. W tece będącej w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej dwie odbitki nie są ze sobą sklejone i mają nadane odrębne numery inwentarzowe (druga: I.11031 BJ). Kieszkowski datuje klocek z którego odciśnięto drzeworyt na lata 1832-1835. Według P. Galaune autorem klocka może być Aleksandras Vinkus (1832-1912). W jego warsztacie znajdowały się dwa zestawy niemal identycznych matryc do wykonania przedstawienia Matki Boskiej Ostrobramskiej. Opisywany drzeworyt pochodzi najprawdopodobniej z późniejszego zestawu klocków.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000030 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Jagiellońskiej
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.11.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©