BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000494

Pokłon Trzech Króli

warianty tytułu: Hołd Trzech Króli, Boże Narodzenie

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,4 x 27,4 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1701-1800 datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Na tle rozłożystej kolumny ukazana siedząca Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Maria w suto marszczonej, długiej sukni, spod której wystają bose stopy. Z jej głowy, otoczonej promienistym nimbem spływa na plecy welon. Lewą ręką Maria podtrzymuje zamkniętą księgę, prawą podnosi rączkę Dzieciątka do błogosławieństwa. Dzieciątko ukazane nagie, z biodrami opasanymi pieluszką. Tuż za Matką Boską stoi s. Józef, spoglądając zza jej ramienia na Dzieciątko. W lewej części kompozycji, na pierwszym planie Trzej Królowie, oddający hołd i składający dary. Wszyscy w powłóczystych, suto marszczonych szatach, klęczą przed Dzieciątkiem, pochylając się. Jeden ze zwojem na głowie, drugi z koroną. Pierwszy z oddających hołd wyciąga w stronę Jezusa naczynie wypełnione złotem(?). Za nimi, z lewej pochylający się w ukłonie mężczyzna, dalej koń (widoczny fragment). W górnej części kompozycji gwiazda z wpisanym w nią okiem (?). Tło drzeworytu wypełnione jest poziomymi, pionowymi lub ukośnymi, długimi kreskami, komponującymi wnętrze. Wyraziste szrafowania powtarzające się w tle i na szatach przedstawianych postaci nadają kompozycji głębię. U dołu napis - jedna z liter w lustrzanym odbiciu. Całość obwiedziona cienką, miejscami przerywaną linią.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gest błogosławieństwa , gwiazda , korona , księga , Matka Boska z Dzieciątkiem , Święta Rodzina , święty Józef , Trzej Królowie , zwierzę (koń)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: CACPER ME EL BALTAZOY , (w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: S/155/56/MT
uwagi: Na klocku z którego odbito drzeworyt, wycięto w górnej części niewielkich rozmiarów fragment który na odbitce tworzy biały prostokąt leżący.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000262 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.11.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©