BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000561
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 34 x 28,9 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki: 1921
opis: Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, przedstawia Matkę Boską w półpostaci, która prawą ręką wskazuje na Dzieciątko Jezus na jej lewym ramieniu. Wizerunek umieszczono w ramce ozdobionej jednakowymi wielopłatkowymi kwiatami, u dołu umieszczono czarny odcisk stopki Matki Boskiej. Madonna ubrana jest w suknię w pionowe fałdy wykonane gęstym kreskowaniem oraz w płaszcz ozdobiony wzorem kwiatowym. Na prawym ramieniu widnieje sześcioramienna gwiazda. Szyję Marii oplata kilka sznurów korali różnej wielkości. Twarz Matki Boskiej jest owalna, rysy ukazane schematycznie, gęste szrafowanie oddaje światłocień policzków i powiek. Głowę szczelnie okrytą maforionem, otacza aureola o promieniach w kształcie trójkątnych zębów, zwieńcza korona zamknięta, którą podtrzymują po bokach dwa anioły. Między nimi widnieje rozpięta banderola z napisem. Nad głową Madonny unosi się gołębica Ducha Świętego w półkolu. Mały Jezus błogosławi prawą ręką, w lewej trzyma zamkniętą księgę. Ma owalną twarz, długie włosy i koronę. Ubrany jest w suknię ozdobioną deseniem kropek na piersi i rękawach, pofałdowaną u dołu. Narożniki obrazu zostały odkreślone ukośnymi kreskami.
motyw ikonograficzny: anioł , Dzieciątko Jezus , gołębica Ducha Świętego , Hodegetria , inskrypcja , korona , księga , odcisk stopy Matki Boskiej , ornament roślinny
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OBRAZ MARIEI OKVLICZKEY , (na banderoli)
numer inwentarza: Gr 3641/8
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora określa jako "Mistrz Matki Boskiej Okulickiej". Wzorem ikonograficznym drzeworytu jest cudowny obraz Matki Boskiej Okulickiej, tj. obraz uchodzący za najstarszą kopię wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, datowany na XVI wiek. Malowidło wykonane zostało farbami temperowymi na desce lipowej. Wg tradycji podarowane zostało do okulickiego kościoła przez niejakiego Wojciecha Krutskiego jako podziękowanie za uratowanie matki w czasie zarazy i siostry przy porodzie dziecka. Okulice znajdują się w powiecie brzeskim (woj. małopolskie) i kościół parafialny z cudownym obrazem pełni od wieków rolę lokalnego sanktuarium. W 1962 roku wizerunek Matki Boskiej Okulickiej został koronowany koronami papieskimi.
fotografia: Dąbrowska, Krystyna , 2012
obiekty związane:
5000000552 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
5000000553 odbitka graficzna Obramowanie z ornamentem kwiatowym
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.12.27,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©