BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000600
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 15,4 x 9,7 cm
miejsce powstania: Polska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1819 datowanie odbitki drzeworytniczej: po 1819
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, kolorowana akwarelą, ukazuje półpostać Madonny z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Maria ma na sobie płaszcz zdobiony kwiatami, okrywający głowę i ramiona. Na szyi sznur korali z krzyżykiem spoczywającym na piersiach. Maria trzyma Dzieciątko na lewej ręce, dłonie krzyżuje na wysokości kolan Jezusa. Dzieciątko kieruje głowę w stronę Madonny, ubrane jest w długą sukienkę zdobioną kwiatami, w lewej ręce trzyma zamkniętą księgę, prawą błogosławi. Głowy obu postaci zwieńczają korony, otacza krąg dwunastu gwiazd. Korona Matki Boskiej posiada monogram maryjny. Kontury szat zdobione perełkami. Kolorowanie: pomarańczowy, zielony, beżowy, niebieski. W dolnej części kompozycji na wydzielonym polu znajduje się dewocyjny napis kursywą.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gest błogosławieństwa , gwiazda , korona , księga , kwiat , Matka Boska Leżajska
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: Wizerunek Obrazu N.P. Maryi w Kościele Leżajskim/ u W.W.O.O. Bernardynow Cudami Słynącego. Ukoronowa/ nego. od O.S. Benedykta XIV. Papieża. R.P.1752/ Pr. F. prosi o Pozdrowienie anielskie 1819 Roku. , (u dołu) MARYA , (na koronie Matki Boskiej)
numer inwentarza: I.17116 BJ
uwagi: Drzeworyt wzorowany jest na cudownym wizerunku znajdującym się w kościele bernardynów w Leżajsku. Według podań w 1590 roku mieszczaninowi Tomaszowi Michałkowi ukazała się Matka Boska i św. Józef. Maria wyraziła mu wolę, by w miejscu objawienia stanął kościół. Wkrótce w 1598 roku wybudowano tam pierwszy kościół w którym umieszczono wizerunek Madonny z Dzieciątkiem, namalowany według tradycji przez księdza Erazma. W obliczu wielu łask, których doświadczali wierni przybywający do sanktuarium w Leżajsku, obraz uznano za cudowny, a w 1752 roku koronowano go koronami papieskimi.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000751 odbitka graficzna Matka Boska Leżajska
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.12.28,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©