materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 35 x 30 cm
datowanie odbitki graficznej:
około 1801-przed 1850
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazany jest Chrystus na krzyżu, którego ciało przedstawione jest z zaznaczeniem detali anatomicznych oraz pokryte szrafowaniami. Na biodrach Jezusa misternie przewiązane perizonium. Głowa lekko przechylona na prawe ramię, zwieńczona koroną cierniową i otoczona okrągłym nimbem z promieniami. Drobna twarz okolona krótkim zarostem. Z przebitych rąk i nóg spływa krew. Nad głową Chrystusa przybity do krzyża titulus. Krzyż pokryty wijącymi się liniami, imitującymi słoje drewna. Wokół krzyża ukazane są liczne obrazy wotywne ze scenami rodzajowymi, lustrującymi otrzymane łaski i cuda, portretami, wizerunkami niemowląt w powijakach oraz przedstawiające modlących się. W dolnej części przedstawienia, po obu stronach krzyża dwa konie. Drzeworyt ręcznie kolorowany: tło czarne, wybrane fragmenty kompozycji w kolorze ugrowym.
motyw ikonograficzny:
Chrystus Kobylański
,
Chrystus na krzyżu
,
titulus
,
wotum
,
wotum (kobieta)
,
wotum (mężczyzna)
,
wotum (niemowlę)
,
zwierzę (koń)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
INRI
,
(na titulusie)
KODELANSKIE GO
,
(w prawym, dolnym rogu)
numer inwentarza: I.g.28883
uwagi:
Drzeworyt odnaleziony został w trakcie konserwacji XVII-wiecznej oprawy nieznanej księgi, znajdującej się w zbiorach Działu Starych Druków Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Drzeworyt, wraz z dwoma innymi wykorzystany został jako wyklejka wewnętrznej strony okładek prawdopodobnie w połowie XIX wieku. Stanowił wyklejkę tylnej, wewnętrznej części okładki. Grafika zachowana fragmentarycznie poddana została konserwacji, w czasie której uzupełniono nie zachowane fragmenty.
Grafika przedstawia wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, zwanego Kobylańskim od miejscowości, w którym się znajduje czczony od XVII wieku obraz. Przywieziony przez jej właściciela - Jana Wielopolskiego jako dar papieża Innocentego XI, szybko zyskał miano cudownego. Do Kobylanki (dziś woj. małopolskie) przybywali licznie pielgrzymi nie tylko z południowej Polski, ale i z terenów Słowacji i Węgier.
Drzeworyt wykazuje podobieństwo kompozycyjne z innymi, znanymi grafikami, wykonanymi tą techniką, m.in. z przechowywaną w zbiorach MEK oraz znajdującą się w kolekcji J.G. Pawlikowskiego we Lwowie.
Zdaniem M. Radojewskiego drzeworyt mógł pochodzić z terenu Polski południowej, być może z okolic Krakowa.