BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001034

Chrzest Chrystusa

warianty tytułu: Chrzest Chrystusa w Jordanie

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31 x 18,7 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1950-1972?
opis: Scena przedstawia chrzest Chrystusa, który z rękami skrzyżowanymi na piersi i opasanymi biodrami, stoi zanurzony po łydki w wodach Jordanu. Jego głowę otacza aureola. Po prawej, na brzegu ukazano św. Jana Chrzciciela w odzieniu ze skóry, z piersią przepasaną rzemieniem i z laską w kształcie krzyża w lewej ręce. We wzniesionej prawej ręce, trzyma naczynie, z którego spływa strużka wody na głowę Chrystusa. Po lewej widnieje anioł w długiej sukni, który we wzniesionych rękach trzyma rozpostartą tkaninę szaty. Między postaciami Chrystusa i św. Jana rośnie palma, a między Chrystusem i aniołem trzcina. Wydarzeniu towarzyszy z nieba Duch Święty w postaci Gołębicy w wieńcu obłoków poprzetykanych wiązkami promieni. Z dzioba Gołębicy pada pęk promieni rozpraszając się nad głową Chrystusa. Po bokach ukazano cztery putta. U dołu biegnie poziomy pas z inskrypcją, oddzielony do dolnej krawędzi klocka niewyciętym szlakiem.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Chrystus , Chrzest Chrystusa , drzewo (palma) , Gołębica Ducha Świętego , Jordan , krzyż , laska , obłok , szata , szata z wielbłądziej sierści , święty Jan Chrzciciel , trzcina , woda
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S WIENTY.YAN KZYCI , (w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: MU KUL II-311
uwagi: Płazowski Chrzest Chrystusa, ma swe korzenie w malarstwie renesansowych artystów tworzących w Italii w XV wieku: Cima da Conegliano, Andrea del Verrocchio, czy Giovanniego Belliniego, którzy w podobny sposób zakomponowali tę scenę. Z podobnych wzorców ikonograficznych, popularnych w kościele zachodnim, korzystali także twórcy ikon, których prace spotykane są w cerkwiach w okolicach Płazowa. Odbitka wykonana z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa. Drzeworyt pochodzi ze zbiorów ks. prof. dr hab. Władysława Smolenia.
fotografia: Marciszuk, Ireneusz , 2014
obiekty związane:
5000000017 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrzest Chrystusa w Jordanie, Święty Kazimierz Królewicz
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.05.29,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©