BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001145
materiał (podłoża): papier
technika: linoryt
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 36 x 27,5 cm
miejsce powstania: Toruń
datowanie odbitki graficznej: 1968
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazana postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stojącej na ozdobnym postumencie z napisem. Maria przedstawiona w stożkowatej sukni zdobionej ornamentem roślinnym,oraz potrójnym sznurem korali z krzyżem o dwóch poprzecznych ramionach, zwieńczonym kwiatem róży. Pośrodku szaty szeroki, różowy pas biegnącym od dekoltu do dołu. Przy szyi kryza. U dołu sukni dekoracyjne, poziome szlaki wypełnione ukośnymi kreskami. Głowa Matki Boskiej zwieńczona zamkniętą koroną. Spod korony spływają na plecy i prawy bok brązowe włosy oraz szeroko rozpostarty welon pokryty ornamentem kwiatowym. W prawej, odchylonej na bok dłoni berło. Na lewej ręce Dzieciątko lekko zwrócone w kierunku Matki. Ma na sobie stożkowatą, różową sukienkę z lamówką u dołu. Prawą ręką błogosławi, lewą trzyma na wysokości piersi. Obie postacie mają wokół głów jasne pola otoczone krótkimi, gęstym promieniami. Tło wypełniają poziome linie i u góry krótkie kotary w stylizowane białe liście na czarnym tle. Maria stoi na obramowanej z trzech stron białej tabliczce z czarnym napisem. Głowy obu postaci otoczone promienistymi nimbami, pokrytymi różową linią, tworząca obręcz. W górnych narożach kompozycji podwieszone z dwóch stron opięte kotary. Całość obwiedziona czarną obwódką o zróżnicowanej szerokości. Grafika ręcznie kolorowana jest wodnymi farbami w różnych odcieniach różu (róż pompejański), beżu i brązu. Niektóre ornamenty są malowane.
motyw ikonograficzny: berło , Dzieciątko Jezus , gest błogosławieństwa , kotara , Matka Boska z Dzieciątkiem , ornament roślinny
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: MATKA BOSKA TURSKA , (w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: bez nr inw., odbitka 1
uwagi: Linoryt jest kopią fragmentu drzeworytu, znajdującego się w ołtarzu głównym Sanktuarium Matki Boskiej Turskiej czczonego w Tursku koło Pleszewa. Według tradycji karczmarz Jan Biadała z pobliskich Lenartowic kupił pewnego razu od wędrownego kramarza obrazek z wizerunkiem Matki Boskiej z Maria Zell (Austria), św. Michała Archanioła oraz świętych: Katarzyny i Barbary. Gdy obrazek zawilgł, postanowił wysuszyć go na słońcu. W wigilię Zielonych Świątek 1764 roku na dźwięk dzwonu wzywającego na nieszpory obrazek miał w cudowny sposób unieść się i mimo bezwietrznej pogody poszybować do pobliskiego Turska. Wydarzenie to uznano za cudowne. Wkrótce Tursko stało się ważnym miejscem pątniczym, odwiedzanym przez licznych pielgrzymów, tym bardziej, że cudowne wydarzenie powiązano z trwającymi wówczas debatami nad wyborem króla Polskiego. Duży wpływ na rozpropagowanie kultu Matki Boskiej Turskiej miały miedzioryty i drzeworyty tłoczone dla wiernych z Jej wizerunkiem, wyrabiane w wielu ośrodkach. W samym Tursku przygotowywanie drzeworytów dla pątników zajmował się rezydent-wikariusz ks. Stanisław Kostka Klijewski. Obraz ukoronował w 1968 roku kardynał Stefan Wyszyński. Linoryt przedstawiający Mastkę Boską Turską wykonany został w 1968 roku przez konserwatorkę Marię Froehlich. Jej właśnie w roku koronacji Matki Boskiej Turskiej powierzono konserwację drzeworytu znajdującego się w głównym ołtarzu kościoła w Tursku oraz wykonanie 25 kolorowych i 20 czarno-białych kopii linorytowych wizerunku Matki Boskiej. Opisywany linoryt jest najprawdopodobniej jedną z tych kopii. Ukazuje w miarę wiernie jedynie Matkę Boską z Dzieciątkiem, nie uwzględniając pozostałych przedstawień znajdujących się w ołtarzu głównym. Wszystkie drzeworyty z turskiego Sanktuarium naklejone są na deskę, tworząc charakterystyczną kompozycję. Obok przedstawienia Matki Boskiej z Maria Zell znajdują się również wizerunki św. Michała Archanioła, św. Barbary i św. Katarzyny oraz fragmenty kołtryn. Całość nakryta jest srebrnymi blachami z otworami na główne przedstawienia, które dodatkowo ozdobione są srebrnymi sukienkami.Dodatkowo oprawione są w oszkloną oprawę.
obiekty związane:
5000001147 odbitka graficzna Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2014.10.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©