BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001284
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 40 x 30 cm
miejsce powstania: Czersk miejsce pozyskania: Czersk
datowanie klocka drzeworytniczego: 2008 datowanie odbitki graficznej z obrazem na szkle: 2014
opis: Obraz na szkle z wklejonym pośrodku drzeworytem kolorowanym farbą wodną, wyobrażającym św. Barbarę. Wizerunek świętej odbity na białym papierze czarną farbą przedstawia kobiecą postać en face, z głową otoczona okrągłą żółtą aureolą z drobnymi czarnymi promieniami po zewnętrznej stronie otoczonej ciemnoróżową obwódką. Święta w blado pomarańczowej sukni ma na ramionach błękitny płaszcz z czarną lamówką w czerwone kropki. Spod korony o ciemnoróżowej obręczy wyciętej w zęby, z kopulastym zwieńczeniem z krzyżem, wyłaniają się włosy rozdzielone pośrodku czoła i czarny welon opadający poniżej ramion. Święta trzyma w prawej ręce zielony liść palmy, a w lewej żółty kielich z białą hostią otoczoną promieniami. U stóp świętej, po prawej stronie wznosi się jej atrybut - brunatna wieża na podmurówce z czarnych cegieł, z podobnym zwieńczeniem uzupełnionym stożkowatym hełmem zwieńczonym kulą. Do drzeworytu należy jeszcze prostokątna pozioma tabliczka z napisem: „ŚW. BARBARA” pomalowana na kolor ciemnego różu. Postać wraz z podpisem została otoczona namalowanym na szkle grubym czarnym konturem. Pozostałą część obrazu wypełnia stylizowany , symetryczny roślinny ornament na gładkim błękitnym tle. Tworzą go wydłużone liście(wstęgi) koloru popielato-czarno-zielonego w szlaki czarnych kropek, a także trzy rodzaje kwiatów. Są to kwiaty przypominające tulipany z żółtym, czerwonymi i pomarańczowymi płatkami, okrągłe kwiaty przypominające rozety o czerwonym środku otoczonym żółtymi płatkami z obwodem koloru czerwonego z drobne czarne kropki, a także luźno rozrzucone na błękitnym tle niewielkie niebieskie wielopłatkowe kwiatki z białymi środkami , uzupełnione czarnymi kropkami. Nad świętą widnieją podwójne ciemne podłużne liście tworzące rodzaj daszka spiętego kolistą rozetą, po bokach widnieją zwisające do dołu kwiaty tulipanów, z których wyrastają po dwa podłużne wstęgowate liście ujmujące z obu stron, po jednej kolistej rozecie. W górnych rogach obrazu i nad aureolą, po bokach widnieją niebieskie pojedyncze kwiaty rozrzucone na tle. U dołu obrazu wstęgowate liście tworzą łuk spięty czerwonym kielichem kwiatowym z żółtym środkiem w drobne czarne kropki. Końce łuku wyznaczają pojedyncze tulipanowate kwiaty wznoszące się ku górze. Nad nimi widnieją po jednym niebieskim kwiatku, dwa mniejsze kwiaty tego rodzaju znajdują się pod napisem. W rogach u dołu widnieje czarna sygnatura oraz miejsce i data wykonania obrazu. Obraz ujęto w prostą drewnianą ramę pomalowaną brązową bejcą. Na rewersie, na tekturze znajduje się odręczny autorski napis w dwóch częściach.
motyw ikonograficzny: gałązka palmy , kielich eucharystyczny , ornament roślinny , święta Barbara , wieża
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: ŚW. BARBARA , (w dolnej części kompozycji, pośrodku) CZERSK 2014 , (w prawym, dolnym rogu) ŚW.BARBARA"-2014 WŁODZIMIERZ OSTOJA-LNISKI ul. Zbożowa 8 89-650 CZERSK tel. 52 398 6661 kom.660672496 , (na rewersie obrazu, u góry) W obrazie podłożony jest drzeworyt podkolorowany,który wykonałem osobiście w 2008 r. , (na rewersie obrazu) WŁ. OSTOJA-LNISKI , (na awersie, w lewym, dolnym rogu)
numer inwentarza: 82990/mek
uwagi: W. Ostoja-Lniski urodził się w 1949 r. w Tucholi. Mieszka w Czersku. Z zawodu jest nauczycielem, obecnie na emeryturze. Od 2003 r.maluje obrazy na szkle, wykonuje drzeworyty i rzeźby. Miał 18 lat, kiedy zaczął rzeźbić wzorując się na pracach Władysława Licy, które znał z kolekcji zgromadzonej w domu przez ojca. Swoje rzeźby po raz pierwszy pokazał w 1970 roku w Tucholi. Uczestniczył w budowie ołtarza papieskiego w Sopocie, w maju 1999 roku. Inspiruje go w Biblia i żywoty świętych. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym, a swoje figury polichromuje farbami olejnymi o żywej kolorystyce.Jego twórczość pozostaje pod wpływem dawnej kaszubskiej sztuki ludowej. Obraz na szkle przedstawia wizerunek świętej Barbary, czczonej zarówno w kościele katolickim i prawosławnym. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest opiekunką w każdej potrzebie, patronką dobrej śmierci i trudnych zawodów (górników, hutników, rybaków) a także więźniów. Zwracano się do niej także w czasie burz, pożarów, epidemii dżumy. Przedstawiana najczęściej z atrybutami: kielichem z hostią, którą miał jej przynieść anioł przed śmiercią, mieczem, którym została ścięta, czy z wieżą, w której była więziona. Obraz nadesłany w 2014 roku przez autora do MEK wraz z drzeworytami, na prośbę przygotowujących wystawę "Czarne na białym" do Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych (www.drzeworyty.eu).
fotografia: Wąsik, Marcin , 2015
obiekty związane:
5000001283 odbitka graficzna Święta Barbara
5000001080 odbitka graficzna Święta Barbara
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2015.11.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©