BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001285

Chrzest Chrystusa

warianty tytułu: Chrzest Chrystusa w Jordanie

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31 x 18,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: 1940-1977
opis: Scena przedstawia chrzest Chrystusa, który z rękami skrzyżowanymi na piersi i opasanymi biodrami, stoi zanurzony po łydki w wodach Jordanu. Jego głowę otacza aureola. Po prawej, na brzegu ukazano św. Jana Chrzciciela w odzieniu ze skóry, z piersią przepasaną rzemieniem i z laską w kształcie krzyża w lewej ręce. We wzniesionej prawej ręce, trzyma naczynie, z którego spływa strużka wody na głowę Chrystusa. Po lewej widnieje anioł w długiej sukni, który we wzniesionych rękach trzyma rozpostartą tkaninę szaty. Między postaciami Chrystusa i św. Jana rośnie palma, a między Chrystusem i aniołem trzcina. Wydarzeniu towarzyszy z nieba Duch Święty w postaci Gołębicy w wieńcu obłoków poprzetykanych wiązkami promieni. Z dzioba Gołębicy pada pęk promieni rozpraszając się nad głową Chrystusa. Po bokach ukazano cztery putta. U dołu biegnie poziomy pas z inskrypcją, oddzielony do dolnej krawędzi klocka niewyciętym szlakiem. Druk na cienkim papierze czerpanym lub bibule. Przy odbitych formach czarną farbą tłuste ślady.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Chrystus , Chrzest Chrystusa , drzewo (palma) , Duch Święty , Gołębica Ducha Świętego , Jordan , krzyż , laska , obłok , szata , szata z wielbłądziej sierści , święty Jan Chrzciciel , trzcina , woda
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S WIENTY.YAN KZYCI , (w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: BN G.66908
uwagi: Odbitka z dwustronnego klocka wykonanego w XIX wieku w warsztacie Kostryckich w Płazowie, ze spuścizny po Wiktorze Zbigniewie Langnerze (1906-1985) krakowskim grafiku, malarzu i twórcy ekslibrisów. W czasie okupacji, wspólnie z etnografem prof. Romanem Reinfusem, w PAU, gdzie przechowywano zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w tajemnicy wykonał odbitki z około 30 ludowych klocków drzeworytniczych służących do druku na płótnie. Pochodziły z kijowskiego muzeum i przez Niemców były przeznaczone na opał. Odbitki z płazowskich klocków drzeworytniczych, w tym opisywanego "Chrztu Chrystusa" mogły powstać w tym samym czasie, mogły też stać się własnością Langnera już po wojnie, przed 1977 rokiem, kiedy to grafik swój zbiór przekazał Bibliotece Narodowej w Warszawie.
obiekty związane:
5000000017 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrzest Chrystusa w Jordanie, Święty Kazimierz Królewicz
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2015.11.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©