BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001289

Chrzest Chrystusa

warianty tytułu: Chrzest Chrystusa w Jordanie

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31 x 18,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki drzeworytniczej: przed 1947
opis: Scena przedstawia chrzest Chrystusa, który z rękami skrzyżowanymi na piersi i opasanymi biodrami, stoi zanurzony po łydki w wodach Jordanu. Jego głowę otacza aureola. Po prawej, na brzegu ukazano św. Jana Chrzciciela w odzieniu ze skóry, z piersią przepasaną rzemieniem i z laską w kształcie krzyża w lewej ręce. We wzniesionej prawej ręce, trzyma naczynie, z którego spływa strużka wody na głowę Chrystusa. Po lewej widnieje anioł w długiej sukni, który we wzniesionych rękach trzyma rozpostartą tkaninę szaty. Między postaciami Chrystusa i św. Jana rośnie palma, a między Chrystusem i aniołem trzcina. Wydarzeniu towarzyszy z nieba Duch Święty w postaci Gołębicy w wieńcu obłoków poprzetykanych wiązkami promieni. Z dzioba Gołębicy pada pęk promieni rozpraszając się nad głową Chrystusa. Po bokach ukazano cztery putta. U dołu biegnie poziomy pas z inskrypcją, oddzielony do dolnej krawędzi klocka niewyciętym szlakiem. Druk na cienkim papierze czerpanym lub bibule. Przy odbitych formach czarną farbą tłuste ślady.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Chrystus , Chrzest Chrystusa , drzewo (palma) , Duch Święty , Gołębica Ducha Świętego , Jordan , krzyż , laska , obłok , szata , szata z wielbłądziej sierści , święty Jan Chrzciciel , trzcina , woda
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S WIENTY.YAN KZYCI , (w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: BN G.13844
uwagi: Odbitka z dwustronnego klocka wykonanego w XIX wieku w warsztacie Kostryckich w Płazowie. Na rewersie w prawym dolnym rogu odręczna inskrypcja ołówkiem: K. Witkiewicz Kraków 1.II.47. Kazimierz Witkiewicz (1880-1973) był wszechstronnym artystą: malarzem, grafikiem książkowym, projektantem ekslibrisów i plakatów. Był też uzdolnionym snycerzem, autorem naczyń z metalu, plakietek i medali. Pracował jako bibliotekarz, był bibliofilem. Redagował czasopisma, był autorem monografii, prowadził ożywioną korespondencję i archiwum polskiego bibliofilstwa. Urodzony w Warszawie, w 1904 r. w Krakowie rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Od 1912 r. był bibliotekarzem Biblioteki Muzeum Przemysłowego (przemianowanego na Miejskie Muzeum Techniczno-Przemysłowe im. A. Baranieckiego w Krakowie). W latach 1945-1950 był dyrektorem wspomnianej już muzealnej biblioteki, instytucji której kolejna nazwa brzmiała: Państwowe Muzeum Przemysłu Artystycznego. W 1951 r. otrzymał stanowisko dyrektora Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako profesor wykładał od 1954 r. historię książki.
obiekty związane:
5000000017 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrzest Chrystusa w Jordanie, Święty Kazimierz Królewicz
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2015.12.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©