BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001348
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31 x 18,5 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Scena przedstawia chrzest Chrystusa. Z rękami skrzyżowanymi na piersi i opasanymi biodrami, stoi zanurzony po łydki w wodach Jordanu. Jego głowę otacza aureola. Po prawej, na brzegu ukazano św. Jana Chrzciciela w odzieniu ze skóry, z nagą piersią przepasaną rzemieniem i z laską w kształcie krzyża w lewej ręce. Prawą ręką wznosi naczynie, z którego spływa struga wody na głowę Chrystusa. Po lewej widnieje anioł w długiej sukni, który we wzniesionych rękach trzyma rozpostartą tkaninę szaty. Między postaciami Chrystusa i św. Jana w tle ukazano palmę, a między Chrystusem i aniołem trzcinę. Wydarzeniu towarzyszy z nieba Duch Święty w postaci Gołębicy. Otacza go wieniec obłoków poprzetykanych wiązkami promieni. Z dzioba Gołębicy pada pęk promieni, rozpraszając się nad Chrystusem. Po bokach ukazano cztery uskrzydlone głowy anielskie. U dołu biegnie poziomy pas z inskrypcją, oddzielony do dolnej krawędzi klocka niewyciętym czarnym szlakiem. Rewers: pieczęć "56".
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Chrystus , Chrzest Chrystusa , drzewo (palma) , Duch Święty , Gołębica Ducha Świętego , Jordan , krzyż , laska , obłok , szata , szata z wielbłądziej sierści , święty Jan Chrzciciel , trzcina , woda
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S WIENTY.YAN KZYCI , (w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: Gr. Al. 4074 (56)
uwagi: Odbitka z dwustronnego klocka wykonanego w XIX wieku w warsztacie Kostryckich w Płazowie. Z podobnych wzorców ikonograficznych, popularnych w kościele zachodnim, korzystali także twórcy ikon, których prace spotykane są w cerkwiach w okolicach Płazowa. Grafika z Teki Łazarskiego, którą Biblioteka Gdańska pozyskała w latach 1945-1975.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2016
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
5000000017 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrzest Chrystusa w Jordanie, Święty Kazimierz Królewicz
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2017.01.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©