BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001349
materiał (podłoża): papier
wymiary: 15,8 x 10 cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Święty Mikołaj w stroju biskupim zwrócony w prawą stronę. Na głowie otoczonej owalną aureolą infuła. Szatę z komżą w drobne paski i z wąską koronką u dołu okrywa kapa spięta pod szyją, ozdobiona motywem białych kwiatów na czarnym tle. Spod kapy wyłania się stuła. Lewa ręka wzniesiona w geście błogosławieństwa. W prawej dłoni księga oraz pastorał o ozdobnym zakończeniu. Twarz z dużymi oczami, cienkimi wąsami i krótką brodą. W prawym górnym rogu opromienione Oko Opatrzności. Poniżej, na białym tle, atrybut w postaci trzech młodzianków w naczyniu klepkowym. U stóp świętego stojącego na czarnym podłożu z kępami białej trawy, klęczy mężczyzna o czarnych włosach i wąsach. To prawdopodobnie pasterz zwracający się o opiekę do św. Mikołaja. Z lewej strony zakomponowano drzewo liściaste o lancetowatej koronie z drobnych liści, zaś poniżej zwrócone w lewo zwierzę (wilka?). Z trzech stron kompozycja została zamknięta obramowaniem z pojedynczej linii.Rewers: pieczęć "58".
motyw ikonograficzny: aureola , biskup , drzewo , gest błogosławieństwa , infuła , księga , młodzieniec , naczynie , Oko Opatrzności , pasterz , pastorał , stuła , święty Mikołaj , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: Gr. Al. 4074 (58)
uwagi: Drzeworyt odciśnięty został z XIX-wiecznego klocka z warsztatu Kostryckich w Płazowie. Obecnie klocek znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Podobne do opisanego drzeworyty, zwane były "mikołajkami" i przyklejane na ścianach stajni. Św. Mikołaj był bowiem patronem pasterzy, a zwierzęta domowe miał chronić przed chorobami i wilkami. W tradycji ludowej zachowały się liczne modlitwy i opowieści o tym świętym. Drzeworyt pochodzi z Teki Łazarskiego, której egzemplarz znalazł się w zbiorach Biblioteki Gdańskiej w latach 1945-1975.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2016
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
5000000141 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Mikołaj
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2017.01.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©