BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001358
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt
tech. zdobnicza: kolorowanie i malowanie
wymiary: 37 x 24 cm
miejsce powstania: Czersk miejsce pozyskania: Czersk
datowanie obrazu na szkle: 2015 datowanie odbitki graficznej: 2008
opis: Obraz na szkle z podłożonym drzeworytem. Drzeworyt wykonany czarną farbą i przycięty, został centralnie umieszczony w kompozycji i obwiedziony grubą, czarną linią. Przedstawia św. Jana Nepomucena. Święty jest ukazany w półpostaci, w białej komży i czarnej pelerynce okrywającej ramiona. Z szyi zwisa stuła, której fragmenty widoczne są przy dłoniach. Długowłosy święty ma na głowie czarny biret z białym krzyżem pośrodku. Wokół widnieje nimb w postaci obręczy z 5. czarnymi gwiazdami. W prawej dłoni św. Jan Nepomucen trzyma palmę męczeńską, w lewej krucyfiks. Tło kompozycji na szkle jest błękitne. Wokół wizerunku namalowano wielobarwny, stylizowany ornament roślinny. Składa się z parzyście i symetrycznie rozmieszczonych ciemnozielonych liści, kwiatów wielopłatkowych (barwy oranżu i cynobru), tulipanów cynobrowych i koloru oranżu oraz drobnych ciemnoniebieskich kwiatków. Po lewej u dołu znajduje się sygnatura autorska, zaś po prawej data: 2015. Na rewersie znajduje się odautorski napis mówiący o wykonawcy i czasie powstania obrazu. Całość jest oprawiona w płaska ramę drewnianą koloru brązowego.
motyw ikonograficzny: gałązka palmy , krzyż , ornament roślinny , święty Jan Nepomucen
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: 2015 , (w lewym, dolnym rogu) "ŚW.JAN NEPOMUCEN"-2015/WŁODZIMIERZ/OSTOJA-LNISKI/ul.Zbożowa 8/89-650 CZERSK/tel.523986661/kom.660672496./ W obrazku jest podłożony drzeworyt,/który wykonałem osobiście w 2008 r./Dekoracja kwiatowa jest wzorowana/ i zaczerpnięta ze skrzyni borowiackiej/(-1850r)./W kulturze borowiackiej nie jest znany/ żaden obrazek na szkle./Skrzynia jest w moim posiadaniu./Znaleziona została w okolicach Skarszew /(Kociewie)./Klocek drzeworytniczy został zakupiony/przez Park Etnograficzny we Wdzydzach/Kiszewskich i służy do celów dydaktycznych. , (na rewersie) WŁ. OSTOJA-LNISKI , (w prawym, dolnym rogu)
uwagi: Włodzimierz Ostoja-Lniski wykonuje drzeworyty, które najczęściej wkomponowuje w obrazy na szkle. Nawiązuje tym samym do dawnego kaszubskiego malarstwa na szkle. Obrazy wykonywane na Kaszubach często uzupełniane były fragmentami drzeworytów, a także drukami wykonanymi innymi technikami, oraz zdobione ornamentem kwiatowym. Św. Jan Nepomucen (ok. 1350-1393) - kanonik przy katedrze św. Wita w Pradze, spowiednik królowej Zofii Bawarskiej. Według tradycji, po odmowie ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej, skazany przez króla Wacława na tortury, a następnie utopiony w Wełtawie. Czczony jako patron spowiedników i szczerej spowiedzi. Orędownik w czasie powodzi, opiekun tonących, patron mostów. Schemat ikonograficzny, pojawiający się w sztuce ludowej, powielany także przez popularne grafiki dewocyjne, często wzorowany jest na figurze, umieszczonej na moście Karola w Pradze.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2016
obiekty związane:
5000001082 odbitka graficzna w obrazie na szkle Święty Jan Nepomucen
5000001286 odbitka graficzna Święty Jan Nepomucen
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2017.02.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©