BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001390
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 38,5 x 27 x 1 cm
miejsce powstania: Jastrabá, Słowacja (Slovakia) miejsce pozyskania: Pezinok, Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1796-1805
opis: Wizerunek Matki Boskiej siedzącej pod krzyżem, z którego zwisają pęk rózg i dyscyplina, trzymającej na kolanach ciało martwego Jezusa ze śladami męki i lewą ręką opadającą pionowo. Obie postacie mają wokół głów promieniste aureole. Maria ma głowę lekko pochyloną i zwróconą w prawo, oraz 7 mieczy wbitych w pierś. Po bokach w tle rozmieszczono 11 gwiazd. Niżej widnieje po lewej wzgórze, zaś po bokach dwie budowle. U stóp postaci na podłożu leżą kolejne insygnia Męki Pańskiej: korona cierniowa, obcęgi, młotek, rękawica i 3 kości do gry. Niżej zaś 4 gwoździe przedzielone drabiną. Brzegi deski zdobi szlak skomponowany z zygzaku między równoległymi liniami - cienką (od środka) i grubszą (od zewnątrz).
motyw ikonograficzny: aureola , budynek , gwiazda , insygnia Męki Pańskiej , Jezus Chrystus , krzyż , Matka Boska Bolesna , miecz , Pieta
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: F-E-3378
uwagi: Klocek podarowany muzeum w 1901 roku przez Václava Holouňa z miejscowości Pezinok. Przypuszczano, że został wykonany przez Imricha Speváka z Jastrabej, pochodzącego ze znanej rodziny kramarzy. Inna, bardziej prawdopodobna teoria mówi, że forma należała do zespołu, który stał się w pewnym czasie własnością rodziny Speváków. Zakupili oni starsze, używane formy i zlecali wykonywanie z nich odbitek w środkowosłowackich drukarniach. Pochodzi ze starych zbiorów SMN. Matki Boża Siedmiobolesna jest patronką Słowacji. Jej wizerunek jest czczony między innymi w sanktuarium we wsi Šaštín-Stráže.
obiekty związane:
5000001394 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego Matka Boska Bolesna
5000001473 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego Matka Boska Bolesna
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2017.10.05,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©