BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001407
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 9,8 x 6,2 cm
miejsce powstania: Martin, Słowacja (Slovakia) miejsce pozyskania: Martin, Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1850 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1904-1941 , 1904-1905- pozyskanie klocków do zbiorów Słowackiego Muzeum Narodowego; 1941 - opracowanie karty naukowej odbitki.
opis: Odbitka z jednej strony z klocka dwustronnego do druku kart przeznaczonych między innymi do układania pasjansa. Kompozycja podzielona na 2 pola podwójną linią. U góry półpostać męska i oznaczenie koloru, niżej szwabachą, w 6.wierszach tekst dotyczący symboliki danej karty. Karta przedstawia waleta kier, nazywanego po słowacku: červený-srdcovỳ dolnik, a po polsku tzw. niżnik czerwienny. W górnej części po lewej serce, po prawej półpostać młodego mężczyzny zwróconego w prawo. Na głowie czapka z piórem, w dłoniach róg. Niżej napis opisujący dobroć i inne cechy ludzkiego charakteru.
motyw ikonograficzny: instrument muzyczny (róg) , karta do gry , mężczyzna , pasjans , serce
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: Ty wel'mi dobre srdce máš /Skaždým dobre nakládáš /A za tu tvoju dobrotu /Máš len mrzutost a psotu /Ale bud' len v dobrem stáli /Dojdeš odplaty a chva:li. , (w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: F-E-12495
uwagi: Klocek - wraz z grupą innych kart - trafił do Słowackiego Muzeum Narodowego w Martinie w latach 1904-1905 od Emilii Juštovej za pośrednictwem księdza Andreja Kmet'a - archeologa, etnografa, geologa i botanika, założyciela Słowackiego Towarzystwa Muzealnego oraz Słowackiego Towarzystwa Naukowego (słow. Slovenská učená spoločnosť) z siedzibą w Martinie, którego powstanie uważane jest za doniosłe dla kształtowania się słowackiej nauki. Kartę odbito na arkuszu papieru wielkości 14,5 x 10 cm. Drzeworyt należy do starych zbiorów SMN. Najstarsze europejskie wzmianki o kartach do gry pochodzą z XIV wieku. Popularność zyskały jednak dopiero z końcem średniowiecza, wraz z rozwojem technik drukarskich oraz upowszechnieniem papieru. W XV wieku, obok luksusowych, ręcznie malowanych kart pojawiły się tańsze, drukowane z drewnianych matryc. Ich wyrób stał się tak popularny, że z czasem wyłoniła się grupa zawodowa kartowników, którzy mieli swoje organizacje cechowe. Działali też na terenie Słowacji, gdzie karty odbijano w XIX w. między innymi w Koszycach, czy Bańskiej Szczawnicy.
obiekty związane:
5000001406 klocek drzeworytniczy dwustronny Karta do gry: Walet kier, Walet pik
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2017.10.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©