datowanie:
1801?-1850?
opis:
Klocek do drukowania tkanin; wielokątna, ukształtowana zgodnie z układem wzoru, nieforemna deseczka wycięta z drzewa gruszkowego. Z jednej strony wzór wyrzeźbiony rytem wypukłym i nabijany cienkimi mosiężnymi drucikami. Motyw przedstawia bukiet złożony z pojedynczych i potrójnych kwiatów ułożonych symetrycznie w pięciu skupiskach. Oś symetrii wyznacza łodyżka biegnąca wzdłuż klocka, do połowy wysokości spleciona w podwójne ogniwo, wyżej prosta i zakończona fantazyjnym kwiatem przypominającym dziewięćsił. Na dole bukietu, po obu stronach łodyżki duże pojedyncze kwiaty przypominające bławatki (w jednym ubytki), nad każdym listki - wachlarzyki z drucików; wyżej, niewielkie kwiatki z ząbkowanymi płatkami i środkami z drucików ułożone po trzy na krótkich ogonkach. Między kwiatuszkami i nad nimi trójlistki i wachlarzowate listki z drucików. Obok listków, po obu stronach klocka wybite sztancą inicjały „D G”. Krawędzie matrycy opracowane dłutem, na krawędzi, przy końcu łodyżki wbity metalowy bolec – znacznik. Spód deski gładki, inicjały „D G” wybite w dwóch miejscach, w centrum wywiercony okrągły otwór. Na bocznej ścianie odbity białą farbą numer „205”.
stan zachowania: dobry
własność:
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
numer inwentarza: 4092/mek
uwagi:
W zagłębieniach między rzeźbionymi elementami wzoru, zwłaszcza na bławatkach i górnym kwiatku, pozostałości masy izolacyjnej używanej do druku. Potrójne kwiatuszki z jednej strony klocka poplamione ciemnofioletowym proszkiem – być może barwnikiem indygo.
Formy z motywami dużych bukietów kwiatów uznawane są za najlepsze przykłady „ludowego” modrodruku. Bukiet składający się z trzech lub pięciu centralnie uporządkowanych kwiatów często pojawiał się na zapaskach (zapaska nr 12481/mek ).
opracowanie dokumentu: Masłowiec, Justyna, 2017.11.03,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.