BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001469
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 38 x 28 cm
miejsce powstania: Martin, Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1796-1805 datowanie odbitki drzeworytniczej: przed III 1949 , 1901-pozyskano klocek do zbiorów w Martinie; III 1949-wizyta muzealników czechosłowackich w Polsce.
opis: Pośrodku sylwetka stojącego św. Jana Nepomucena w czarnym birecie i sutannie, komży i pelerynce, trzymającego krucyfiks oparty o prawe ramię. Głowa świętego opromieniona. Po bokach postaci dwa kwiaty przypominające tulipany w rozkwicie, z podwójnymi owalnymi pąkami każdy, zaś wokół obramowanie z 8 wielopłatkowych kwiatów zakomponowanych na przemian z prostymi lancetowatymi oraz fantazyjnie skręconymi liśćmi. W górnych narożnikach podwieszone kotary. U dołu, po bokach okrągłe kratkowane formy, w centrum napis: S:JOANES NEPOMUK. Całość ujęta w obramowanie z prostej linii.
motyw ikonograficzny: kotara , krucyfiks , kwiat , święty Jan Nepomucen
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: S: JOANES NEPOMUK , (wzdłuż dolnej krawędzi)
numer inwentarza: 30475/MEK
uwagi: Nowodruk trafił do Muzeum w czasie wizyty czechosłowackich muzealników w Polsce, która miała miejsce w 1949 r. Drzeworyt odciśnięty został prawdopodobnie w Martinie, ze starego, dwustronnego klocka przechowywanego w Muzeum Narodowym w Martinie. Św. Jan Nepomucen należy do świętych popularnych w Europie Środkowej. Żył w 2.połowie XIV wieku, pochodził z Czech z miejscowości Nepomuk. Tradycja głosi, że popadł w konflikt z królem czeskim Wacławem, który rozkazał utopić go w Wełtawie. Jest uważany za patrona spowiedników, strzeże tajemnicy spowiedzi, a także chroni mosty, groble i broni ludzi w czasie powodzi.
obiekty związane:
5000001367 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska Bolesna z Szasztina, Święty Jan Nepomucen
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2019.01.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©